pretsedatelski izbori 2019

Македонија

Почна објавувањето на првичните резултати од изборите

Мери Јордановска
Во Државната изборна комисија веќе почнаа да се објавуваат првичните резултати од претседателските избори кои се менуваат од минута во минута. Резултатите се објавуваат на
Македонија

Денешните претседателски избори со најмал одѕив досега

Мери Јордановска
Според податоците од досегашните изборни процеси, неизбежен е впечатокот дека опаѓа излезноста на македонските граѓани на првиот круг од претседателските избори. „А1он“ ги разгледуваше податоците
Македонија

Граѓаните по шести пат бираат претседател на државата

Мери Јордановска
На 3.480 избирачки места денеска 1.808.131 граѓани со право на глас по шести пат го бираат претседателот на државата. Гласачите ќе бираат меѓу тројца кандидати
Видео Македонија

ВИДЕО: Претседателските кандидати си подадоа рака и го потпишаа кодексот за фер избори

Мери Јордановска
Ден пред почетокот на кампањата за претседателските избори, тројцата кандидати кои влегуваат во трка за претседател, Стево Пендаровски, Гордана Силјановска – Давкова и Блерим Река, 
Видео Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски: Се надевам дека нема да има валкана кампања од противниците

А1он
Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, на денешната прес-конференција изјави дека во последниве неколку дена тој не забалежал дали се уште го
Видео Македонија

(ВИДЕО) Пендаровски: Мојот впечаток е дека сум следен, но сакам официјален орган да ми каже дали е тоа точно

А1он
Одговарајќи на новинарско прашање за тоа дали претседателскиот кандидат Стево Пендаровски е безбеден со оглед на тоа што тој изјави дека го следат одредени служби,
Македонија

На полноќ завршува собирањето потписи за претседателските кандидати

А1он
Вечер на полноќ ќе заврши собирањето потписи за кандидатите за претседател на државата. Засега сигурни кандидати во претседателската трка се Гордана Силјановска – Давкова, Стево
Македонија

Студентите по новинарство и односи со јавност ќе испратат порака за фер претседателска кампања

А1он
Студентите по новинарство и односи со јавност денеска од Свечениот амфитеатар на Правниот факултет „Јустинијан Први“ при УКИМ ќе испратат порака за фер претседателска кампања
Македонија

Уште два дена можност за собирање потписи за претседателските кандидати

А1он
Кандидатите за претседател на државата имаат уште два дена можност за собирање потписи. Засега сигурни кандидати во претседателската трка се Гордана Силјановска – Давкова, Стево
Видео Македонија

(ВИДЕО) Села и Касами: Река е симболот за консензуален кандидат

А1он
Даваме поддршка за кандидатурата на професор Блерим Река за претседател на Северна Македонија, ова е најдобрата понуда за граѓаните, тој има добар концепт и визија