(ВИДЕО) Села и Касами: Река е симболот за консензуален кандидат

Од:

Даваме поддршка за кандидатурата на професор Блерим Река за претседател на Северна Македонија, ова е најдобрата понуда за граѓаните, тој има добар концепт и визија како ја гледа земјата, рекоа на днеешната прес-конференција лидерите на Беса и Алијанса за Албанците, Билал Касами и Зијадин Села.

„Јасно е дека борбата секогаш се водела помеѓу политичари кои имаат за цел права и слободи за граѓаните, а од друга страна политичари кои централизираат и сакаат да владеат“, изјави Села и додаде дека Река е совршена симболика за консензуален кандидат кој се бара со месеци.

Билал Касами, лидерот на Беса, изјави дека ги охрабрува сите партии, други интелектуалци и важни фактори во јавниот живот да го поддржат Река како непартиска личност.

„Со поддршката на Река, кој е независен кандидат, ќе покажеме дека сме спремни да одиме напред во департизацијата на државата“, рече Касами.

Галена Николовска-Ризвановиќ

Би можело да ве интересира

Села ветува 500 милиони евра за „ревитализација на албанските населби“

А1он

Беса ќе има свои претставници во избирачките одбори

На 23 мај ќе се одлучува за затворите на обвинетите за обидот за убиство на Села

Васко Маглешов

Блерим Река повика да се излезе во недела на гласање

Татјана Ташкова

Почна објавувањето на првичните резултати од изборите

Мери Јордановска

Денешните претседателски избори со најмал одѕив досега

Мери Јордановска