Османи во посета на Кралството Шпанија

Од:

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи, денеска ќе престојува во работна посета на Кралството Шпанија.

Во рамки на посетата, тој ќе се сретне со министерот за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Кралството Шпанија, Луис Марко Агуириано Налда, кој ја претставува земјата во Европската Унија.

На средбата, како што информираат од Секретаријатот за европски прашања, ќе бидат отворени теми за билатералните односи меѓу двете земји, особено во насока на поддршката од страна на Кралството Шпанија за европските интеграции на Република Северна Македонија, во пресрет на претстојните јунски самити на Европската Унија.

 

Би можело да ве интересира

Спасено бебе родено во мигрантски чамец

Ана Ололовска

Евакуирано седиштето на Амазон во Мадрид заради закана од подметната бомба

Ана Ололовска

Откажан најголемиот саем за мобилни телефони во светот поради коронавирусот

Драган Поповски

Шпанија: На чекор до легализирање на евтаназијата

Ана Ололовска

Шпански суд застана зад компанија што престана да им го плаќа на вработените времето минато на пушење

Ана Ололовска

Во Шпанија спасени 119 мигранти, по 67 се уште се трага

Ана Ололовска