Османи во посета на Кралството Шпанија

Од:

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи, денеска ќе престојува во работна посета на Кралството Шпанија.

Во рамки на посетата, тој ќе се сретне со министерот за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Кралството Шпанија, Луис Марко Агуириано Налда, кој ја претставува земјата во Европската Унија.

На средбата, како што информираат од Секретаријатот за европски прашања, ќе бидат отворени теми за билатералните односи меѓу двете земји, особено во насока на поддршката од страна на Кралството Шпанија за европските интеграции на Република Северна Македонија, во пресрет на претстојните јунски самити на Европската Унија.

 

Би можело да ве интересира

Османи во Брисел на средби со Борел, Вархеи и други високи претставници на институциите на ЕУ

А1он

Шпанскиот министер за здравство: Без строги епидемиолошки мерки Мадрид е во сериозна опасност

А1он

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он

Над 700 илјади заразени со коронавирус во Шпанија

Ана Ололовска

Протести во Мадрид поради новите рестриктивни мерки

Ана Ололовска

Мадрид ги „стега“ заштитните мерки против ширењето на коронавирусот

А1он