filip riker

Македонија

Рикер: Членството на Северна Македонија во НАТО е огромен исчекор по историскиот Преспански договор

А1он
Го чествуваме фактот дека дури и во година на пандемија, успеавме да ја внесеме Северна Македонија во НАТО како 30-ta земја членка на Алијансата, изјави
Македонија

Османи се слушнал со Рикер: Приоритет во надворешната политика е продлабочувањето на партнерството со САД

А1он
На првиот работен ден како Министер за надворешни работи, Бујар Османи денеска оствари официјален телефонски разговор со Помошникот на Државниот секретар за европски и евроазиски
Македонија

Петковска: Протоколот за членството во НАТО предаден на Рикер во вонредни околности

А1он
Оригиналниот документ на ратификација од Пристапниот протокол за членство на Северна Македонија во НАТО денеска беше предаден од Вилма Петковска, вршител на должност амбасадор на
Македонија

Џафери-Рикер: Очекуваме земјата да стане 30-та членка на Алијансата до крајот на оваа или почетокот на следната година

А1он
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска оствари средба со амбасадорот Филип Рикер, цивилен заменик и политички советник на командантот на Европската команда на Воените сили
Македонија

(ВИДЕО) Заев-Рикер: Партнерството со САД во НАТО е од огромно значење за просперитетот на земјата и за стабилноста на регионот

А1он
Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска оставри средба со амбасадорот Филип Рикер, кој како политички советник на командантот на Европската команда на Воените сили на
Македонија

Рикер: Политиката што САД ја спроведува на Балканот се поклопува со интересите и аспирациите на земјите

А1он
Политиката што САД ја спроведува на Балканот, а со тоа и во земјава, се поклопува со интересите и аспирациите на земјите за членство во ЕУ
Македонија

(ВИДЕО) Мицкоски-Рикер: Членството во НАТО и ЕУ е клучен фактор за стабилност на регионот

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со помошникот државен секретар за Европа и Евроазија, Филип Рикер. На средбата, како што соопштија од ВМРО-ДПМНЕ се
Македонија

Вицепремиерите Анѓушев и Османи на средба со Филип Рикер

А1он
Вицепремиерите за економски и за европски прашања, Кочо Анѓушев и Бујар Османи се сретнаа со Филип Рикер, идниот американски помошник државен секретар за европски и
Македонија

Конференција на Маршаловиот фонд – „Балкан 360: Економски развој и регионални односи во ЈИЕ“

А1он
Зајакнувањето на економската регионална соработка и регионалните односи во Југоисточна Европа беше тема на конференцијата „Балкан: 360“ во организација на германскиот Маршалов фонд. Вицепремиерот за
Македонија

Рикер: Сите во САД го препознаваат успехот што го постигнавте со договорот од Преспа

А1он
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес оствари средба со Филип Рикер, цивилен заменик и политички советник на командантот на Европската команда на Воените сили