katrugalos

Македонија

Катругалос: Договорот од Преспа ја зајакнува безбедноста и стабилноста во ЈИЕ

А1он
Шефот на грчката дипломатија Јоргос Катругалос во обраќањето на министерскиот состанок за Берлинскиот процес во Варшава, во делот посветен на Балканот, како што соопштуваат од
Македонија

Катругалос и Мелескану организираат појадок на пријателите на Северна Македонија во Брисел

А1он
Шефот на грчката дипломатија Јоргос Катругалос заедно со Теодор Мелескану, министерот за надворешни работи на Романија, земјата претседавач на ЕУ, организираат појадок на пријателите на
Регион

Катругалос: Ратификуван договор е правна реалност што треба да се почитува во интерес на земјата

А1он
Кога еден договор е ратификуван и претставува правна реалност, го толкуваш на начин на кој е во интерес на земјата, рече министерот за надворешни работи
Регион

Катругалос: Почнува нов период на добри, билатерални и пријателски односи меѓу двете земји

А1он
Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос, во интервју за грчкото радио „Сто кокино“, утрово рече дека со Договорот од Преспа почнува нов
Регион

Катругалос: Се планира средба Заев-Ципрас на маргините на Минхенската безбедносна конференција

А1он
Алтернативниот шеф на грчката дипломатија, Јоргос Катругалос во интервјуто за „Гласот на Грција” и Првата програма на грчкото државно радио ги потврди информациите дека се
Регион

Катругалос: Членството на соседната земја во НАТО беше националната позиција по Букурешт

А1он
Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос за време на расправата за ратификација на Протоколот за членство во НАТО на Комисијата за национална
Регион

Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа

А1он
Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос ја потпиша ратификацијата на Договорот од Преспа. – Штотуку го потпишав ратификуваниот закон на историскиот Договор
Регион

Катругалос: Националното самоопределување не е и не може да биде вклучено во договор

А1он
Прашањата поврзани со националното самоопределување се прашања на свеста и не би можело да бидат вклучени во договор и не се вклучени, вели алтернативниот министер