Средба Димитров–Катругалос во Делфи

Од:

На маргините на економскиот форум што се одржува во Делфи, Грција, предвидена е средба на министерот за надворешни работи Никола Димитров со шефот на грчката дипломатија Јоргос Катругалос, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Димитров и Катругалос се дел од учесниците на форумот, а македонскиот министер вечер ќе има и свое обраќање.

Грчката новинска агенција АНА-МПА, повикувајќи се на дипломатски извори објави дека фокусот на средбата ќе биде ставен на имплементацијата на Договорот од Преспа, „како и на техничките и практичните проблеми кои секојдневно се појавуваат од спроведувањето“.

Министерот Никола Димитров во рамите на форумот ќе има и други билатерални средби.

Би можело да ве интересира

Пожарникари од шест европски земји летово ќе помагаат во Грција во заштита и гаснење на пожари

Ана Ололовска

Димитров: Лага е дека историските прашања не се во рамката, предлогот е апсолутно истиот

Ландов

Во Грција потврдени вкупно седум случаи на мајмунски сипаници

Грција доставила официјално барање до САД за набавка на Ф-35

На грчките острови Миконос и Милос позитивни над 50 отсто од направените тестови за Ковид-19

А1он

Мицотакис: Не ни е потребен друг извор на нестабилност во НАТО, се надминаа опортунистичките и утилитарните однесувања

Ана Ололовска