Катругалос и Мелескану организираат појадок на пријателите на Северна Македонија во Брисел

Од:

Шефот на грчката дипломатија Јоргос Катругалос заедно со Теодор Мелескану, министерот за надворешни работи на Романија, земјата претседавач на ЕУ, организираат појадок на пријателите на Северна Македонија на 18 февруари во Брисел, a на кој ќе учествува и Никола Димитров, брифираат грчки дипломатски извори за МИА, јави дописничката од Атина.

Поканите до шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ се од министрите за надворешни работи на Грција и Романија, кои се и организатори.

Појадокот на пријателите на Северна Македонија ќе се одржи в понеделник на 18 март, пред Советот за надворешни работи на ЕУ во Брисел.

Би можело да ве интересира

ЕПП: Треба да се направи сè за да се одржат слободни и фер избори на 12 април

Драган Поповски

Варуфакис до Парламентот ги достави сниманите разговори од состаноците на “Јурогруп”

Кикиљас: Ако е потребно, ќе преземеме мерки за лажните вести во врска со коронавирусот

Ана Ололовска

Електрични автомобили во грчкиот Парламент

Ана Ололовска

За 98,6 отсто намалена употребата на пластични кеси во грчките супермаркети

Ана Ололовска

Во Грција за една седмица од сезонски грип починаа 15 лица

Драган Поповски