protokol za clanstvo vo nato

Македонија

Шекеринска: Сметаме на брз и ефикасен процес на ратификација на Протоколот за членство во НАТО

А1он
Заменик претседателката на Владата и министер за одбрана Радмила Шекеринска во рамки на посетата на САД, чија цел е да се забрза ратификацијата на Протоколот
Македонија

Шекеринска во Вашингтон: Тука сме да обезбедиме поддршка за што побрза ратификација на Протоколот за членство во НАТО

А1он
Во изминатава година успеавме да ги обезбедиме нашите стратешки цели, да ја добиеме поканата за членство во НАТО, да ги завршиме пристапните разговори, да добиеме
Македонија

Четири држави го ратификуваа Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

А1он
По Грција, Словенија и Албанија, вчера и Парламентот на Република Бугарија го ратификува Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. За ратификацијата гласаа
Регион

Грчкиот Парламент синоќа го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

А1он
Со 153 гласа „за“, 140 „против“ и еден воздржан Парламентот на Грција, синоќа, по речиси 11 часовна расправа, го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО,
Регион

Тоскас: Законот за ратификација на Протоколот ги имплементира националните интереси

А1он
Известувачот за нацрт-законот за ратификација на Протоколот за членство во НАТО, пратеникот од СИРИЗА, Никос Тоскас, во неговиот говор, исто како и вчера за време