Османи: Потпишувањето на Договорот од Преспа нова ера во односите меѓу Скопје и Атина

Од:

Евроатлантските интеграции на земјата, исполнувањето на обврските кои произлегуваат од Преспанскиот договор, грчката поддршка за отпочнување на преговорите за членство на Република Северна Македонија со ЕУ, билатералната соработка меѓу двете земји, особено прекуграничната соработка која подолго време се реализира со средства од ИПА, како и можностите за регионална соработка, беа темите на кои денеска во Скопје се осврнаа вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и грчката алтернативна министерка за надворешни работи, Атанасиа Анагностопулу.

-Потпишувањето на Договорот од Преспа ја одбележа новата ера на билатерални односи помеѓу нашите земји, а периодот кој ни претстои ќе го одбележи новиот моментум во евроинтегративниот процес на Северна Македонија со очекуваната конфирмација на одлуката за отпочнување на преговорите за членство во ЕУ, истакна Османи, притоа посочувајќи дека напредокот во политичките односи помеѓу Грција и Северна Македонија ќе се потврди со силната грчка поддршка во претстојниот период, пред јунските самити.

Османи и Анагностопулу разговараа и за можностите за соработка меѓу администрациите на двете земји за унапредување на соработката и размената на искуства во текот на подготовките на администрацијата и останатиот дел од преговарачката структура за успешен старт на преговорите со ЕУ.

Би можело да ве интересира

Доколку локалните власти не понудат алтернативни локации, грчката Влада од понеделник ќе започне со процесот на изградба на затворените центри

Пецас: Сега кога француската страна е поотворена за компромис, малку повеќе сме оптимисти

Ана Ололовска

Мирни и масовни протести во Атина на 24-часовниот штрајк

Ана Ололовска

Штрајк во Грција, Атина без јавен превоз

Ана Ололовска

Грчката полиција ја истражува смртта на бебе од Сирија со знаци на сексуална злоупотреба

Ана Ололовска

Грчката Влада носи нов закон со реформи во социјалното осигурување, синдикатите закажаа штрајк

Ана Ололовска