sovet na eu

Регион

Советот на ЕУ поддржува визна либерализација за Косово и повикува на дијалог со Белград

А1он
Советот на ЕУ ја поддржа визната либерализација за Косово и ја повика Приштина во „добра волја и во духот на компромисот” да се вклучи во
Свет

Усвоени вкупно две милијарди евра воена помош од ЕУ за Украина

А1он
Советот на ЕУ денеска одобри дополнителна воена помош за Украина, вкупниот износ достигнува две милијарди евра, јави дописничката на МИА од Брисел. На предлог на
Свет

Советот на ЕУ за Украина: Европската безбедност е неделива

А1он
Советот на ЕУ денеска соопшти дека усвоил заклучоци за европската безбедносна ситуација во кои се наведува дека европската безбедност е неделива и дека секое оспорување
Регион

Советот на ЕУ не дозволува објавување на нон пејперот за прекројување на границите на Западен Балкан

А1он
Генералниот секретаријат на Европскиот совет го држи „под клуч“ неофицијалниот документ во врска со контроверзниот „нон-пејпер“ за смена на границите на Западен Балкан, јави австриската
Македонија

Советот на ЕУ не ги усвои заклучоците за проширувањето, само Бугарија била против позициите на Чешка и Словачка

А1он
По вчерашната блокада на Чешка и Словачка вчера, контроверзните заклучоци за проширувањето не се усвоени од страна на Советот на ЕУ, а темата ѝ се
Свет

Совет на министри на ЕУ: Физичките состаноци на апсолутен минимум

А1он
Германското претседателство со Советот на ЕУ денеска донесе одлука за намалување на физичките состаноци на експертско ниво на „апсолутен минимум“ поради екстремно високата стапка на
Регион

Совет на Европа: Мисата во Сараево може да прерасне во величење на усташкиот режим

А1он
Комесарот за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ, денеска нагласи дека мисата во Сараево за жртвите на Блајбург на крајот на Втората светска
Македонија

Советот на Европа официјално ја заведе земјава под новото име

А1он
Советот на Европа официјално ја заведе земјава под нејзиното ново име Северна Македонија, јави дописникот на МИА од Стразбур. На Интернет страницата на најстарата паневропска
Свет

Советот на Европа побара од Франција да го укине користењето на лансери на гумени проектили

А1он
Бројот и сериозноста на повредите предизвикани од лансерите за гумени проектили во форма на топки (ЛБД), употребени за време на протестите на „жолтите елеци“, наметнуваат