Апостолска оствари средба со амбасадорот Станила

Од:

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денеска оствари работна средба со амбасадорот на Романија во Северна Македонија, Виорел Станила.

dobivaj vesti na viber

– На средбата се разговараше за економските релации меѓу двете земји, за перспективите што се отвораат со претседателството на Романија со Европската унија, како и за можностите за инвестирање во Република Северна Македонија, соопштија од кабинетот на Апостолска.

Посочија дека, осврнувајќи се на позитивниот економски амбиент во земјава, министерката Апостолска истакнала оти рекордното ниво на странски директни инвестиции од 624,5 милиoни евра во 2018 година се потврда дека Северна Македонија е стабилна и сигурна дестинација за вложување во нови инвестициски проекти на странски компании.

– Политичката стабилност која ја постигнавме со деблокирањето на евро-атланските процеси и владините економски политики за поддршка на инвестициите создаваат позитивен амбиент кој може да биде препознаен и од страна нa романски компании, порачала министерката на средбата.

Од нејзиниот кабинет наведоа дека, амбасадорот Станила изразил интерес за владините економски политики за стимулирање на странски инвестиции.

– Од страна на амбасадорот Станила беше изразен оптимизам дека претседатеството на Романија со ЕУ и силната поддршка која Република Северна Македонија ја добива од нејзина страна, отвора економски перспективи за зголемување на трговската размена и директните инвестиции помеѓу двете земји, соопштија од кабинетот.

Би можело да ве интересира

Во Романија Владата одобри одложување на плаќањето рати за кредити за период од 9 месеци

А1он

Бесплатни таблети калиум јодид за Романците во случај на нуклеарна несреќа

Ана Ололовска

Макрон во посета на Романија

Ана Ололовска

Да се укине гасот за државите кои забранија прелет на авионот на Лавров

Закани од Москва за Македонија, Бугарија, Романија и за Црна Гора

Катерина Павлова-Николовска

Бугарија и Романија заеднички ќе купуваат течен природен гас и ќе го направат Дунав да се користи цела година

А1он