valandovo

Регион

Во Валандово регистриран првиот заболен од коронавирус

А1он
Првиот заболен пациент од коронавирус во Валандово, кој беше регистриран вчера, моментно се лечи на Одделението за пневмофизиологија во болницата во Битола, каде бил примен
Економија

„Ракијада“ во Валандово

А1он
На Градскиот базен во Валандово денеска ќе се одржи традиционалниот настан „Ракијада”. На настанот најавено е присуство на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан
Македонија

Потпишување договор за изведувач за Програмата за наводнување на јужно вардарска долина

А1он
Во Домот на културата во Валандово денеска претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, ќе присуствува и ќе се обрати на потпишување на
Македонија

Полицијата пронајде 7,6 кг. марихуана, притворено едно лице од валандовско Брајковци

А1он
Секторот за внатрешни работи Струмица – Надворешна канцеларија за криминалистички работи Валандово, до Основното јавно обвинителство во Велес, поднесе кривична пријава протов Д.П.(47) од валандовското
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Заедно со опозицијата ќе ги направиме уставните амандмани

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска од Валандово изрази уверување дека во рамките на 15-те дена за изготвување на нацрт-амандамните ќе се најде заедничко решение меѓу власта
Економија

Тевдовски: ЕУ поддржува изградба на инфраструктура во Македонија

А1он
Тековни и планирани инвестиции во општина Валандово беа тема на денешната средба на министерот за финансии Драган Тевдовски и градоначалникот Перо Костадинов, кои заедно извршија
Македонија

(ВИДЕО) Ѓорѓиевски: Заев како политичар е колективна несреќа за целиот македонски народ

А1он
Од средбите со нашите граѓани може да се види дека кај нашиот македонски народ владее тага и се чувствува несреќата во нивните лица. Од цела
Македонија

Оградување парцела за нови градски гробишта во Валандово

А1он
Општина Валандово распиша јавна набавка за ангажирање градежна фирма, која ќе изврши оградување на планираната парцела за нови градски гробишта. Парцелата предвидена за новите градски
Спорт

Пoвеќе наменско игралиште ќе се гради во селото Калково

А1он
Градоначалникот на Валандово, Перо Костадинов и директорот на Бирото за регионален развој, Рамиз Реџепи потпишаa Договор за изградба на повеќенаменско игралиште во селото Калково, чија