Грчкото МНР ги известува земјите низ светот дека непроменетите македонски пасоши стануваат неважечки

Од:

Министерството за надворешни работи на соседна Грција со официјален допис го активира Преспанскиот договор со кој после 12.02.2024 македонските документи со „Република Македонија“ стануваат неважечки.

Имено, Грција испраќа дописи до колегите од другите Министерства за надворешни работи со кои известуваат дека непроменетите македонски документи немаат важност.

Според тоа, сите документи издадени во Македонија треба да ја користат само терминологијата која произлегува од Договорот од Преспа, односно името „Република Северна Македонија“ за целокупна употреба.

Би можело да ве интересира

Земјотрес го погоди денеска грчкиот остров Самос

За една година затворени 14 училишта во Македонија: Намален е бројот и на паралелки и ученици

Александар Тодески

Пад на Македонија во извештајот на Фридом хаус: Назадување во владеењето на правото и борбата со корупција

Преспанскиот договор оспорен во предизборието, анализира грчки Катимерини

Александар Тодески

Дводневен штрајк на царинските служби во Грција

Орце Костов

По силниот земјотрес во Грција, тлото продолжува да се тресе