natali loazo

Македонија

Џафери-Лоазо: Франција е со Северна Македонија на патот кон Европската унија

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери се сретна со Натали Лоазо, министер за Европски прашања при Министерството за Европа и за надворешни
Македонија

Потпишана спогодба за франкофонски паралелки со определба за стратешко партнерство

А1он
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Натали Лоазо, министерка за европски прашања при Министерството за Европа и за
Македонија

Димитров – Лоазо: Реафирмирана француската поддршка за клучните реформки приоритети

А1он
Иако ни претстои уште многу работа, знаеме точно каде се движиме и цврсто сме решени да направиме се’ што е во наши раце нашата татковина
Македонија

Лоазо: За европската перспектива потребно е исполнување на критериумите за реформи во клучните области

А1он
Преспанскиот договор ги отвори вратите на НАТО, но што се однесува до ЕУ, Северна Македонија треба да ги исполни неопходните критериуми за реформи во клучните
Македонија

Османи: Северна Македонија е новата европска реалност на Балканот

А1он
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, беше домаќин на делегација на Република Франција предводена од министерката за европски прашања при Министерството за
Регион

Лоазо: Сегашната состојба во ЕУ не овозможува нови зачленувања

А1он
Сегашната состојба во Европската Унија не овозможува прием на нови членки во задоволувачки услови, изјави француската министерка за европски прашања Натали Лоазо, во пресрет на
Македонија

Лоазо пред посетата на Скопје: Посветете се на реформите, имате поддршка од Франција

А1он
Франција го потпиша протоколот за НАТО и се радува што ќе бидеме сојузници во рамките на Северноатлантската Алијанса. Што се однесува до ЕУ пристапните преговори
Свет

Лоазо: Франција сака да биде поприсутна на Балканот

А1он
Француската државна секретарка за европски прашања, Натали Лоазо, која учествува на министерскиот совет во Брисел, за МИА изјави дека Франција сака да биде поприсутна на
Свет

Лоазо: Британија да побрза со одлуката за брегзит

А1он
Француската министерка за европски прашања, Натали Лоазо побара од Велика Британија да „побрза“ и да одлучи дали ќе ја напушти Европската унија без договор. Министерката