zakon za JO

Македонија

Митрески: Законот за Советот на јавни обвинители не спаѓа во листа на закони кои се носат со двојно мнозинство

А1он
Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на социјалните мрежи сподели листа на закони кои се носат со двојно мнозинство, во насока на тоа
Македонија

(ВИДЕО) Мицкоски: Ви ветувам дека по 12 април ќе има одговорност за Законот за ЈО

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на прес-конференција изјави дека изгласувањето на Законот за јавно обвинителство било „се, само не правда, туку комплетна анархија која го
Македонија

Пендаровски ги потпиша Указите за прогласување на Законите за ЈО и Совет на јавни обвинители

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски, денеска попладне, како што стои во соопштението, ги потпиша Указите за прогласување на повеќе закони кои се усвоени
Македонија

Димовски: Немаше гласање по Бадентер за Законот за Совет на јавни обвинители, тој не е донесен

Габриела Димковиќ-Мишевска
„Законите за јавно обвинителство и за советот за јавни обвинители не се донесени, бидејќи не беа гласани според Бадентер“, изјави Илија Илија Димовски од ВМРО
Македонија

(ВИДЕО) Костадинов: Собранието покажа дека е за силна европска иднина

А1он
“Извршителот Христијан Мицкоски не успеа во својата намера да го блокира законот за ЈО. Победи правдата! Собранието со 80 пратеници покажа дека е за силна
Македонија

Заев: Белиот дворец се уште е заложник на Груевски, ќе има судска разрешница на сите процеси

А1он
Со аплаузи од партиските членови, во седиштето на СДСМ, лидерот Зоран Заев го поздрави изгласувањето на Законот за јавно обвинителство. „Успевме. Правда и борба против
Македонија

Мицевски: Претседателот Пендаровски да не го потпише нелегално донесениот закон за ЈО

А1он
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја напушти собраниската сала и го повика претседателот Стево Пендаровски да не го потпишува Законот за јавно обвинителство. Слугите на Зоран
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата, мнозинството го изгласа Законот за Совет на јавни обвинители

А1он
Без опозициската ВМРО-ДПМНЕ, мнозинството со 73 гласа за, без ниту еден против и без дискусии го изгласа Законот за Совет на јавни обвинители. Претходно, во
Македонија

Тензично во Собранието, изгласан законот за ЈО, ВМРО-ДПМНЕ не признава

Габриела Димковиќ-Мишевска
Со 80 гласови „за“ и 6 „против“ е донесен Законот за јавно обвинителство, по повтореното гласање на пленарната седница во Собранието. Вкупно присутни во салата