Седницата за распуштање на Собранието прекината

Од:

По барање на координаторите на СДСМ и ДУИ, спикерот Талат Џафери ја прекина 137 собраниска седница на која единствена точка на дневен ред е одлуката за распуштање на Собранието.

Тие бараат прво да се закаже 131 седница, на која се измените во законите за аудио и аудио визуелни услуги, за заштита на лични податоци и за инспекторатот. По завршување на оваа седница, ќе продолжи седницата на која пратениците ќе гласаат за предлог одлуката на спикерот Талат Џафери за распуштање на Законодавниот дом. За дискусија се имаат пријавено шест пратеници.Во Собранието службите ги подготвуваат материјалите, а продолжението на седницата е закажано за 15 часот и 30 минути.

Би можело да ве интересира

Пендаровски против идејата на ДУИ да се избере претседател во Собранието: Ќе бев сменет за едно попладне

Орце Костов

Собранието одлучи: Се стопира растот на платите на избраните и именуваните лица

Горан Наумовски

Функционерските плати, игрите на среќа и стратешките инвестиции пред пратениците

Катерина Ѓуровски

Народните избраници го изгласаа Предлог законот за конфискација на имот во граѓанска постапка

Нема продолжување на рокот на пасошите, граѓаните ќе мора да се туркаат во МВР

Орце Костов

(ВИДЕО) Возачките со старото име ќе важат до крајот на оваа година: Политичките партии постигнаа консензус

Орце Костов