ВМРО-ДПМНЕ ја напушти седницата, мнозинството го изгласа Законот за Совет на јавни обвинители

Од:

Без опозициската ВМРО-ДПМНЕ, мнозинството со 73 гласа за, без ниту еден против и без дискусии го изгласа Законот за Совет на јавни обвинители.

Претходно, во тензична атмосфера, и со повторено гласање, беше изгласан Законот за јавно обвиителство.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, го поништи гласањето поради тоа што дел од пратениците се пожалија дека не им било евидентирано гласањето. Затоа тој побара од службите да му донесат документ за тоа како гласале пратениците.

Би можело да ве интересира

Жерновски-Буриќ: Советот на Европа го поздравува донесувњето на Законот за ЈО

Ана Ололовска

Законот за ЈО за едни чекор напред кон правна држава, за други амнестија за криминалот

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Спасовски – Фон Дер Лајен: Честитки за донесувањето на Законот за ЈО

А1он

Џафери: Законот за јавно обвинителство е донесен во соодветна процедура

Ана Ололовска

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Драган Поповски

Рот: Добра вест од нашите пријатели во Северна Македонија

Драган Поповски