zakon za JO

Македонија

Собранието пред распуштање, треба да гласа за законите за ЈО, за Советот на јавни обвинители и за одбрана

А1он
Собранието денеска напладне треба да ја одржи 137. седница на чиј дневен ред е Предлог-одлуката за негово распуштање во пресрет на предвремените парламентарни избори, закажани
Македонија

Груби: Сите кои мислат на европската иднина да гласаат за законот за ЈО

Габриела Димковиќ-Мишевска
“Апсолутно никогаш Изборниот законик не бил услов за кој било друг закон да биде усвоен во ова Собрание, туку тоа беа сосема паралелни процеси кои
Македонија

Костадинов: Оптимист сум дека законот за ЈО ќе го поддржат 80 пратеници

Габриела Димковиќ-Мишевска
“Законот за ЈО е темел за неселективната правда и секој кој се огрешил пред законот ќе одговара за сторениот криминал. СДСМ и коалицијата, е на
Македонија

Собранието денеска треба да гласа за законот за ЈО

А1он
Собранието на Република Северна Македонија денеска во 13 часот треба да ја продолжи работата по 135-та седница, на чиј дневен ред се Предлог-законот за јавно
Македонија

Заврши расправата за законот за ЈО, Мизрахи разрешена од министерската функција

А1он
На еден ден пред распуштање, Собранието работеше цела ноќ. На 135. седница заврши расправата за Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето, како што соопшти претседателот
Македонија

Расправата за законот за ЈО заврши, Собранието ќе продолжи со 136-та седница

А1он
“Заврши расправата по Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето ќе се спроведе кога координаторите на пратеничките групи ќе го обезбедат потребното мнозинство”, рече претседателот на
Македонија

(ВИДЕО) Костадинов: Милошоски прави драми, зборува за правна држава откако ја уништи, Законот за ЈО ќе биде донесен

А1он
“Добро е да се види нервозата. Вие колега Милошоски ќе ни зборувате за првда? Вие имате образ? Вие се најдовте повикан да ја штитите и
Македонија

Рангелова повика пратеници инволвирани во случаи на обвинителствата, да не зборуваат за законот за ЈО

Кристијан Ландов
Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, од собраниската говорница им се обрати на сите пратеници, а посебно до нејзините колеги од партијата, од каде им порача
Македонија

Заев: Верувам дека законите ќе се донесат, Собранието навреме ќе се распушти и изборите ќе се одржат на 12 април

А1он
Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска во Неготино изрази уверување дека законите ќе се донесат, дека Собранието навреме ќе се распушти, а предвремените парламентарни избори
Видео Македонија

(ВИДЕО) Мукоски: Јас го одлежав своето, а ти и оној што избега ги насочувавте луѓето горе кај Заев

Габриела Димковиќ-Мишевска
„Што се однесува до 27 април, ќе ви кажам неколку збора, Крсто Мукоски за таа несвесна грешка што ја направи си го одлежа своето. Жалам