debata

Македонија

Дебата „Македонија во НАТО, предизвиците по добивањето на поканата“

А1он
„Македонија во НАТО, предизвиците по добивањето на поканата“ е насловот на дебатата што денеска во Тетово ќе се одржи во организација на Секторот за одбрана
Македонија

Дилеми од третата расправа за уставни измени: Како да се надмине уставната празнина со претседателскиот потпис?

А1он
На третата јавна дебата посветена на четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа се отвори и прашањето за надминување на проблемот со непотпишувањето на
Македонија

Се одржа првата Балканска дебатна академија во Скопје

А1он
Минатата недела, од 13 до 18 ноември 2018, во Скопје се одржа првата Балканска дебатна академија. Академијата ја организираше Младински образовен форум, со Отворена комуникација
Македонија

Четири дебати во рамки на серијата форуми за поддршка на Берлинскиот процес

А1он
Четири дебати ќе се одржат денеска и утре во Скопје во рамки на Форумот за граѓанското општество Скопје 2018, а како продолжение на успешната серија
Македонија

Дебата: Сите деца имаат право на еднакви можности за учење и соодветна околина

А1он
Стигма, дискриминација, сегрегација, изолираност од семејството и другите деца, непристапност до образованието и до образовните објекти, се само дел од проблемите со кои се соочуваат
Македонија

Дебата: Договорот од Преспа можност за затворање безбедносен проблем од регионално значење

А1он
Заштита на македонскиот идентитет, влез на Македонија во НАТО и следствено на тоа зголемување на безбедноста во рамки на Алијансата и нејзиниот принцип на колективна
Македонија

Евроамбасадорот Жбогар и министерот Адеми на дебата „Како да се информираме и како да бидеме информирани“ во Тетово

А1он
Евроамбасадорот Самуел Жбогар заедно со министерот за образование и наука Арбер Адеми присуствуваа на денешната дебата насловена „Како да се информираме и како да бидеме
Македонија

Дебата: Македонија во новиот контекст на проширувањето на ЕУ

А1он
Европското движење на Република Македонија, денеска организира кафе-дебата „Европа меѓу кризите и реформите – Република Македонија во новиот контекст на проширувањето“. Дебатата, како што соопшти
Македонија

Дебата за улогата на медиумите на меѓуетничката интеграција меѓу младите

А1он
Тркалезна маса „Улогата и влијанието на медиумите во промовирањето на меѓуетничка интеграција и демократски вредности кај младите“ ќе се одржи денеска во рамки на проектот