berlinski proces

Македонија

Хојер: Иницијативата за заеднички пазар е добар пример за забрзување на реформската агенда

А1он
Претседателот на Европската инвестициска банка (ЕИБ), Вернер Хојер ги поздравува заложбите на Западен Балкан за Зелената агенда на Самитот на Берлинскиот процес и изразува поддршка
Регион

Лидерите од Западен Балкан ги потпишаа Декларацијата за заедничкиот регионален пазар и Декларацијата за зелената агенда

А1он
Лидерите на земјите од Западен Балкан, учесници на денешниот Самит во Софија во рамките на Берлинскиот процес, денеска ги потпишаа Декларацијата за заедничкиот регионален пазар
Регион

Мицотакис на Самитот во Софија ја потврди поддршката на Грција за европерспективата на регионот

А1он
Посветеноста на Грција на Агендата од Солун и поддршката за европската перспектива на земјите од регионот, ги повтори грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, за време на
Регион

Ѓукановиќ: Берлинскиот процес има незаменлива улога во јакнењето на регионалната соработка

А1он
Берлинскиот процес има незаменлива улога во јакнењето на регионалната соработка и поврзувањето на земјите од регионот со Европската унија на патот кон интеграцијата, нагласи денеска
Регион

Борисов: Земјите од Западен Балкан покажаа дека размислуваат и дејствуваат европски

А1он
Со потпишувањето на декларациите за Зелената агенда за земјите од Западен Балкан и за Заеднички регионален пазар, државите од регионот покажаа дека веќе размислуваат и
Македонија

Само интегриран и поврзан регион може сигурно да чекори кон ЕУ, порача Заев

А1он
Поддршка за иницијативите за регионален договор за патување со лична карта во земјите од регионот, проширување на зелените ленти на Западен Балкан кон коридорите на
Регион

(ВИДЕО) Борисов: Ја потврдуваме нашата заложба за развој на Западен Балкан

Горјан Грнчаровски
„Има многу симболика во заедничкото домаќинство на Бугарија и Северна Македонија на Берлинскиот процес. Ова е прво заедничко претседавање од ваков вид од земја-членка на
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Имаме силна политичка поддршка за процесот на проширување со земјите од регионот, треба да ја зграпчиме оваа шанса

А1он
Верувам дека имаме обновен импулс и очигледна политичка поддршка за процесот на проширување и за спроведување на пристапните преговори. Треба да ја зграпчиме оваа шанса
Македонија

(ВИДЕО) Заев на Самитот во Софија: Отвораме ново поглавје во развојот на регионот

А1он
Македонскиот премиер Зоран Заев пристигна во Софија каде се сретна со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов со кој заедно ќе претседава на годинешниот Самит за
Регион

Мицотакис ќе учествува на Самитот за Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес

А1он
Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, преку видеоконференција, денеска ќе учествува на Самитот за Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес, со кој претседаваат Северна Македонија и