berlinski proces

Македонија

Борисов: Негативен сум на ковид тестот и можам да се сретнам со премиерот Зоран Заев

А1он
Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов на „Фејсбук“ објави дека е негативен на ковид тестот и дека непречено ќе оствари средба со македонскиот премиер Зоран Заев
Македонија

Заев и Борисов ќе претседаваат со Самитот за Западен Балкан на Берлинскиот процес

А1он
Во Софија денеска ќе се одржи лидерскиот Самит за Западен Балкан во рамките на Берлинскиот процес, на кој оваа година домаќини се Република Бугарија и
Македонија

Самит за Западен Балкан во рамки на Берлинскиот процес

А1он
Лидерите на западнобалканските земји и претставници на ЕУ денеска во Софија ќе одржат Самит за Западен Балкан, што се организира во рамки на Берлинскиот процес,
Македонија

Брегу: Владите на Западен Балкан ќе треба да преземат одговорност за спроведување заедничкиот регионален пазар

А1он
Генералната секретарка на Советот за регионална соработка, Мајлинда Брегу денеска, на состанокот на министрите за надворешни работи во рамки на Берлинскиот процес, нагласи дека владите
Македонија

Почнува зедничкото претседавање со Бeрлински процес на Северна Македонија и Бугарија

А1он
Во Скопје денеска ќе се одржи Состанок на министри за надворешни работи, со кој ќе се означи почетокот на заедничкото претседателство со Берлинскиот процес на
Македонија

Димитров: Балканот покажа дека знае да се однесува европски и да создава иднина

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска, на вториот ден од состанокот на министрите за надворешни работи на земјите учеснички во Берлинскиот процес, се обрати
Македонија

Четири дебати во рамки на серијата форуми за поддршка на Берлинскиот процес

А1он
Четири дебати ќе се одржат денеска и утре во Скопје во рамки на Форумот за граѓанското општество Скопје 2018, а како продолжение на успешната серија