krivicen sud

Македонија

Како ќе се одржуваат судења со десетици обвинети за време на пандемија, реагираат правниците

Мери Јордановска
Откако бугарскиот и грчкиот Врховен суд препорачаа одложување на јавните расправи и судења за еден месец поради коронавирусот, со реакција се јави невладината Коалиција за
Македонија

Нема одложувања на судењата поради коронавирусот, Министерството за правда бара да се намали бројот на јавност во судниците

А1он
Следејќи ги препораките на Министерството за здравство, а со цел зголемена заштита на странките во постапките, Министерството за правда препорачува продолжување на судските постапки со
Македонија

Основниот кривичен суд го прифати обвинителниот акт за „Шпански скали“

А1он
Советот за оценка на обвинителен акт го прифати во целост обвинителниот акт во јавноста познат како „Шпански скали“ против 11 лица, информираат од Основниот кривичен
Македонија

Судијката од „Рекет“: Досега сум немала никакви притисоци за предметот

Мери Јордановска
Васка Николовска Масевска, судијката што го води случајот „Рекет“, денеска за првпат, што не е практика за судот, одржа средба и брифинг со новинарите кои
Македонија

ВИДЕО: Азири тврди дека Радникот го терал да потпише изјава за убиствата на момчињата кај Смилковско

Кристијан Ландов
Обвинетиот во „Монструм“, Хаки Азири на денешното рочиште рече дека никогаш не кажал дека бил под тортура од ексдиректорот на Бирото за јавна безбедност, Љупчо
Македонија

Ексдиректорот на БЈБ сведочи за „Монструм“: Немавме никаква дојава дека ќе се случи нешто

Кристијан Ландов
Ексдиректорот на Бирото за јавна безбедност, Љупчо Тодоровски познат како Радникот сведочеше на рочиштето за “Монструм”. Тој ја обавувал функцијата на 12 април 2012 година,
Видео Македонија

(ВИДЕО) Заев сведочи во „Монструм“: Бомбите за случајот ги предадов во СЈО

Кристијан Ландов
Доскорешниот премиер и лидер на СДСМ Зоран Заев, на барање на родителите на убиените момчиња кај Смилковско езеро во април 2012 година, денеска се појави
Македонија

Основен кривичен суд: Предупредувањата на судот за евентаулани обиди за одолговлекување на предметот „ТНТ“ денеска излегоа на виделина

А1он
Предупредувањата на Кривичниот суд за евентаулани притисоци и закани како и обиди за одолговлекување на постапката во предметот „ТНТ“, а за кои Судот побара да
Македонија

Основен кривичен суд апелира да се истражат елементите на закани и притисоци на дел од адвокатите во „ТНТ“

А1он
Основниот кривичен суд Скопје апелира до Адвотатската комора, МВР, но и Обвинителството да преземат соодветни мерки и да ги истражат елементите на закани и притисоци
Видео Македонија

(ВИДЕО) Камчев: Нема да дозволам моето лице да го гаѓаат накази како Бојан Јовановски и Катица Јанева

Мери Јордановска
Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот, уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица Јанева, но и обвинителката од