krivicen sud

Македонија

Корона во Кривичен, се одлагаат рочишта: вакцини само за судиите, не и за службениците

Кристијан Ландов
Шест од 48 судии од Кривичниот суд се заразени од коронавирус или изолирани поради контакт со лиц позитивно на вирусот. Судењата за предметите што тие
Македонија

Распишана и меѓународна потерница за Мијалков

А1он
Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје донесе решение за согласност за распишување меѓународна потерница од страна на МВР за Сашо Мијалков. – Ја информираме
Македонија

Кривичен суд: „Таргет-Тврдина” беше приоритетен предмет пред случајот „Шпански скали”

А1он
Враќањето на почеток на судењето за случајот „Шпански скали”, односно протокот од 90 дена од последното одржано рочиште за овој предмет се надоврзува со одлуката
Македонија

Кривичниот суд во 2020 година го надминал приливот на предмети и го намалил заостатокот на нерешени предмети

А1он
Основниот кривичен суд Скопје 2020 година го надминал приливот на предмети и го намалил заостатокот на нерешени предмети што е показател на ажурноста на судот,
Македонија

Судијката што го ослободи шоферот кој усмрти човек и бебе е истата што не му го одзеде пасошот на Мијалков

Искра Манојлоска
Судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ која досуди условна казна за шоферот кој усмрти човек и неродено бебе, својата популарност ја стекна во времето на владеењето на Никола
Македонија

Три и пол години затвор за Владимир Панчевски

А1он
Поранешниот претседател на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, е осуден на три години и шест месеци затворска казна за злоупотреби на АКМИС-системот. Панчевски првпат се
Македонија

Триесет дена притвор за Владимир Панчевски, експретседателот на Кривичен суд

Мери Јордановска
Триесетдневен притвор му одреди велешкиот суд на поранешниот претседател на Кривичниот суд Владимир Панчевски поради тоа што не се појавил на рочиште за главна расправа
Македонија

Ременски бара изземање на Русковска од судењето за „Меѓународен сојуз“: Таа е селективна и ќе ја попречува правдата

Мери Јордановска
Поранешната пратеничка од СДСМ, Фросина Ременски, третообвинета во случајот „Меѓународен сојуз“, заедно со Бојан Јовановски- Боки 13, бара да се изземе обвинителката Вилма Русковска од
Македонија

Кривичен суд: За кривичното дело убиство во миг, законодавецот, а не судот, предвидел казна во траење од една до пет години

А1он
Судот постапува врз основа на тежината на кривичното дело по обвинителен акт или обвинителен предлог добиен од Јавното обвинителство за кривично дело квалифицирано од надлежен
Македонија

Кривичните судии донирале по 200 евра за борба против Ковид-19, петмина одбиле

Судиите од Кривичниот суд донирале по 12 илјади денари, за борба со пандемијата од вирусот Ковид-19. За оваа намена донирале вкупно 48 судии, а петмина