krivicen sud

Македонија

Ременски бара изземање на Русковска од судењето за „Меѓународен сојуз“: Таа е селективна и ќе ја попречува правдата

Мери Јордановска
Поранешната пратеничка од СДСМ, Фросина Ременски, третообвинета во случајот „Меѓународен сојуз“, заедно со Бојан Јовановски- Боки 13, бара да се изземе обвинителката Вилма Русковска од
Македонија

Кривичен суд: За кривичното дело убиство во миг, законодавецот, а не судот, предвидел казна во траење од една до пет години

А1он
Судот постапува врз основа на тежината на кривичното дело по обвинителен акт или обвинителен предлог добиен од Јавното обвинителство за кривично дело квалифицирано од надлежен
Македонија

Кривичните судии донирале по 200 евра за борба против Ковид-19, петмина одбиле

Судиите од Кривичниот суд донирале по 12 илјади денари, за борба со пандемијата од вирусот Ковид-19. За оваа намена донирале вкупно 48 судии, а петмина
Македонија

Јовановски и Камчев се скарале пред Кривичниот суд

Кристијан Ландов
Кавга меѓу Орце Камчев и обвинетиот Бојан Јовановски-Боки-13 имало пред зградата на Кривичниот суд, за време на спроводот на Јовановски од затворот во Шутка и
Македонија

Една година и осум месеци затвор за заканувачот Емил Јакимовски

А1он
Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар, е осуден на една година и осум месеци затвор за загрозување на сигурноста кон неговата поранешна сопруга и
Македонија

Tемелна дезинфекција на сите судници во Кривичниот суд, мерка против коронавирусот

А1он
емелна дезинфекција на сите судници и останати простории во Основниот кривичен суд ќе се врши од специјализирана фирма секој петок се додека постои опасност од
Видео Македонија

(ВИДЕО) Судење за убиството на Пино: Притвореничката Блерта Поцеста молчеше на денешното сведочење

Искра Манојлоска
„Јас денеска немам што да кажам”, рече сведокот Блерта Поцеста на почетокот на денешното рочиште за убиството на Пино Секондо. Таа е обвинета за повеќекратно
Македонија

Како ќе се одржуваат судења со десетици обвинети за време на пандемија, реагираат правниците

Мери Јордановска
Откако бугарскиот и грчкиот Врховен суд препорачаа одложување на јавните расправи и судења за еден месец поради коронавирусот, со реакција се јави невладината Коалиција за
Македонија

Нема одложувања на судењата поради коронавирусот, Министерството за правда бара да се намали бројот на јавност во судниците

А1он
Следејќи ги препораките на Министерството за здравство, а со цел зголемена заштита на странките во постапките, Министерството за правда препорачува продолжување на судските постапки со
Македонија

Основниот кривичен суд го прифати обвинителниот акт за „Шпански скали“

А1он
Советот за оценка на обвинителен акт го прифати во целост обвинителниот акт во јавноста познат како „Шпански скали“ против 11 лица, информираат од Основниот кривичен