afrim gashi

Македонија

ВИДЕО: Заев и Гаши разговараат за влез на Алтернатива во Владата

А1он
Во Клубот на пратениците во Скопје веќе два часа трае средбата на премиерот Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши за вклучување на партијата
Македонија

На Гаши не му пречи Ковачевски да е мандатар, не кажува кои ресори ќе ги земат од СДСМ

Кристијан Ландов
За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели Африм Гаши, лидерот на Алтернатива
Македонија

Алтернатива одлучува дали ќе биде дел од владината коалиција

А1он
Централното претседателство на Алтернатива вечерва на седница одлучува дали партијата ќе се приклучи кон Владата и парламентарното мнозинство или ќе остане во опозицискиот блок. Членовите
Македонија

Заев најави дека ќе ги ефектуира оставките, почнаа преговорите со Алтернатива

А1он
Разговорите за влез на Алтернатива во Владата викендов се префрлаат на внатрепартиско ниво – во СДСМ, Алтернатива и останатите коалициони партнери, откако премиерот и лидер
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Можното идно соработување со Алтернатива ќе биде врз програмски принципи, разговорите продолжуваат следната седмица

А1он
Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев, по денешната средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, рече дека било разговарано за неколку проблематики, за кои
Македонија

ВИДЕО: Алтернатива ќе гласа за недоверба на Владата зошто Апасиев го тргнал потписот

А1он
Лидерот на Алтернатива, Африм Гаши, посочи дека неговите четири пратеници ќе гласаат за недоверба на Владата предводена од СДСМ и ДУИ. Тој вели дека е
Македонија

(ВИДЕО) Мицкоски на средба со Села и Гаши: Ова би можел да биде прв чекор кон заедничко коалицирање пред локалните избори

Габриела Димковиќ-Мишевска
Денешната средба со лидерите на Алијанса за Албанците Зијадин Села и Африм Гаши од Алтернатива, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ја оцени како појдовна точка
Македонија

Села и Гаши до ДУИ: Или Зибери премиер или одете си во опозиција

Габриела Димковиќ-Мишевска
Коалицијата Алијанса за Албанците – Алтернатива на Зијадин Села и Африм Гаши, од денешната прес-конференција им порача на ДУИ, доколку со Заев не успеат да