predvremeni izbori

Македонија

Николоски: Се надевам на разум, СДСМ да седнe на лидерска средба за датум за предвремени избори

А1он
ВМРО-ДПМНЕ продолжува со активна блокада на Собранието се до определување на датум за предвремени парламентарни избори рече денеска потпреседателот на ВМРО-ДПМНЕ, александар Николоски. – Не
Македонија

Попов: Има стабилно мнозинство и Влада, избори во 2024 година

А1он
Владиното мнозинство е стабилно со влегувањето на Алтернатива во коалицијата и следува избор на нова Влада со мандат до 2024 година изјави денеска организациониот секретар
Македонија

Алијанса за Албанците предлага експертска влада за распишување на предвремени избори

А1он
Поради лошото менаџирање на државата од страна на СДСМ и ДУИ, граѓаните се соочуваат со здравствена, економска и енергетска криза. Затоа, ги повикуваме пратениците кои
Регион

Во Бугарија повторно почнува кампања, новите предвремени избори се на 11 јули

А1он
Во кампањата за претстојните предвремени парламентарни избори во Бугарија, кои ќе се одржат на 11 јули за состав на 46. Национално собрание, се вклучуваат 18
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Не знам кој космонаут видел избори од Месечината ама вонредни парламентарни избори нема да има

Искра Манојлоска
Предвремени парламентарни избори нема да има, изјави премиерот Зоран Заев, како одговор на вчерашната изјава на Мицкоски дека дури и од Месечината се гледа дека
Македонија

На 13 декември предвремено ќе се бираат градоначалници во Штип и Пласница

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија денеска го потпиша Решението за распишување на предвремени избори за градоначалник на Општина Пласница и Општина Штип. 13
Регион

Регистрирани првите нерегуларности на косовските избори

Igor Smilevski
Невладината организација Демократија на дело (ДнВ) објави дека нејзините набљудувачи на почетокот на гласањето за вонредните парламентарни избори во Косово регистрирале неколку нерегуларности, пред се
Регион

Вонредни парламентарни избори во Косово

А1он
Вонредните парламентрни избори во Косово започнаа утрово во седум часот, кога, според извештаите на акредитираните набљудувачи и на медиумите, без забележителни доцнења се отворија гласачките
Македонија

(ВИДЕО) Симовски: Бојкот на пописот би бил катастрофа за државата

Маја Илиевска-Пачемска
За пописот се шират лажни вести што нанесуваат штета на процесот и не смее да се дозволи бојкот, смета Апостол Симовски, директор на Државниот завод