obse

Македонија

Османи најави блиска соработка со двете претседателства на ОБСЕ – шведското и полското

А1он
Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска имаше средба со амбасадорите на Шведска и Полска во Република Северна Македонија, Кристин Форсгрен Бенгтсон и Војтек Тучински,
Македонија

Северна Македонија ќе претседава со ОБСЕ во 2023 година

А1он
Кандидатурата на Северна Македонија со Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) за претседавач на организацијата беше прифатена со консензус од 56 земји учеснички
Македонија

Кандидатурата на Македонија за претседавање со ОБСЕ на министерскиот состанок во Тирана

А1он
На годишниот министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа -ОБСЕ кој се одржува денеска и утре во Тирана треба да биде разгледана
Регион

Италијанецот Дел Монако нов шеф на Мисијата на ОБСЕ во Албанија

А1он
Амбасадорот Винченцо Дел Монако од Италија е новиот шеф на Мисијата Организацијата за безбедност и соработка, ОБСЕ во Албанија. Италијанскиот дипломат го заменува Германецот Бернд
Македонија

Кандидатурата за претседавање со ОБСЕ ќе биде на дневен ред на декемврискиот состанок на Организацијата

А1он
На предлог на Министерството за надворешни работи, а со одлука на Владата, Република Северна Македонија поднесе кандидатура за претседавање со Организацијата за безбедност и соработка
Свет

ОБСЕ: Трамп ја злоупотреби службената положба со барањето да се запре пребројувањето на гласовите

А1он
Меѓународните набудувачи од Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) во американските претседателски избори денеска го обвинија претседателот Доналд Трамп за „флагрантна злоупотреба на
Свет

ОБСЕ препорача властите во Белорусија да распишат нови избори

А1он
Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) препорача белоруските власти да ги поништат резултатите од претседателските избори на 9 август поради неправилности во сите
Свет

Грција бара да се свика Советот на ОБСЕ поради војната во Нагорно-Карабах

А1он
Преку писмо упатено до албанското претседателство на ОБСЕ, шефот на грчката дипломатија Никос Дендијас бара вонредно свикување на Постојаниот совет на организацијата за да се