severen potok

Свет

Данските власти објавија слика од мистериозниот објект пронајден во близина на Северен поток

А1он
Данската агенција за енергетика ја покани швајцарската компанија Nord Stream 2 AG да учествува во операцијата за извлекување на непознат објект пронајден покрај оштетениот гасовод
Свет

Путин го обвини Западот за „експлозии“ што предизвикале истекување гас од „Северен поток“

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска го обвини Западот за организирање експлозии што резултирале со повеќекратно истекување гас од гасоводите „Северен поток“ од Русија до Европа.
Економија

Почна испораката на гас преку гасоводот Северен поток 1

А1он
Испораките на гас продолжија денеска преку германско-рускиот гасовод Северен поток 1, потврди портпаролот на компанијата за германската новинска агенција ДПА. Десетдневниот прекин поради одржување го
Економија

Гаскад: Испораката на руски гас преку Северен поток ќе продолжи утре

А1он
Германскиот оператор на гасоводната мрежа Гаскад (Gascade) денеска соопшти дека утре треба да продолжи доставата на гас до Германија преку гасоводот Северен поток. – Поаѓаме
Економија

Бурмистрова: „Северен ток 2“ е подготвен за експлоатација

А1он
Извршниот директор на „Газпром експорт“, Елена Бурмистрова, денеска изјави дека изградбата на копнениот дел на „Северен тек 2“ е завршена и гасоводот е подготвен за
Економија

Песков: Нема откажување од планот за изградба на Северен поток 2

А1он
Плановите да заврши изградбата на гасоводот Северен поток 2 не се променети, а санкциите воведени против овој проект се одраз на нечесната конкуренција и спротивни
Свет

Сенатот на САД одобри санкции за фирми вклучени во „Северен поток-2“

А1он
Американскиот Сенат гласаше со големо мнозинство за воведување санкции за компании кои работат на рускиот гасовод „Северен поток“, испраќајќи до претседателот Доналд Трамп предлог-закон со
Свет

Вашингтон се заканува со санкции за да го спречи гасовoдот „Северен поток 2“

А1он
Американската влада планира да воведе санкции за да спречи изградба на гасоводот „Северен поток 2“ кажа синоќа министерот за енергетика на САД, Рик Пери. –