severen tok

Свет

Данците ги потврдија зборовите на Путин: Пронајден е мистериозен „предмет“

А1он
Данскиот министер за надворешни работи потврди дека руската гасна компанија Газпром пронашла „предмет“ во близина на гасоводот Северен тек 2. Тој, сепак, не кажа за
Свет

Германците го пребараa бродот со кој бил транспортиран експлозивот до Северен поток

А1он
Канцеларијата на федералното државно правобранителство на Германија изврши претрес на брод за кој постои сомневање дека бил користен во саботажа на гасоводот Северен тек уште
Свет

Захарова: НАТО треба да свика итен состанок за експлозиите на Северен тек

А1он
НАТО треба да одржи итен состанок за да разговара за неодамнешните наоди за септемвриските експлозии на гасоводот Северен тек, изјави доцна во саботата портпаролката на
Економија

Пронајдена е четврта дупка oд која протекува гас на „Северниот тек“

А1он
Шведската крајбрежна стража открила четврто истекување гас на гасоводот Северен тек. Крајбрежната стража соопшти дека го лоцирала истекувањето откако два цевководи што воделе од Русија
Свет

ЕК: Протекувањето на гасот во „Северен тек“ е чин на саботажа

А1он
Шефицата на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, синоќа изјави дека протекувањето на гасоводот во гасоводот „Северен тек“ во Балтичко Море е „чин на саботажа“.
Свет

САД изразија подготвеност да и помогнат на ЕУ во истрагата за истекувањето на гасоводите „Северен поток“

А1он
Вашингтон е подготвен да им помогне на своите европски партнери во истрагата за истекувањето на гасоводите Северен поток еден и два, изјави портпаролот на Советот
Свет

Блинкен: Протекувањето од гасоводите не влијае врз снабдувањето

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска изјави дека разбрал оти истекувањата откриени во гасоводите Северен тек нема да имаат значително влијание врз снабдувањето со енергија
Свет

ВИДЕО: Дански и шведски сеизмолози регистрирале силни експлозии во областите на истекување на Северен тек

А1он
Дански и шведски сеизмолози регистрираа силни експлозии во областите на истекување на гасоводот Северен тек. Ова денеска го соопшти шведскиот национален сеизмолошки центар на Универзитетот
Економија

Бурмистрова: „Северен ток 2“ е подготвен за експлоатација

А1он
Извршниот директор на „Газпром експорт“, Елена Бурмистрова, денеска изјави дека изградбата на копнениот дел на „Северен тек 2“ е завршена и гасоводот е подготвен за