severen tek

Свет

ЦИА знаела за нападот на Северен тек: Го извеле Украинци и криеле од Зеленски

А1он
Три месеци пред диверзантите да го бомбардираат гасоводот Северен тек, администрацијата на Бајден дознала од близок сојузник дека украинската војска планирала таен напад на мрежата
Свет

Според германските истражители: Доказите за уништувањето на „Северен тек“ водат до украинската војска

А1он
Федералната канцеларија за борба против криминалот (БКА) претресла стан во Германија и сослушала жена во рамките на истрагата за саботажа на гасоводот Северен тек. Тоа
Свет

Русија: Американски разузнавачки агенти се директно вклучени во експлозиите на Северен тек

А1он
Амбасадата на Русија во САД соопшти дека Вашингтон се обидува да ги минимизира штетните информации за наводната вмешаност на нејзините разузнавачки служби во минатогодишните експлозии
Свет

Данските власти објавија слика од мистериозниот објект пронајден во близина на Северен поток

А1он
Данската агенција за енергетика ја покани швајцарската компанија Nord Stream 2 AG да учествува во операцијата за извлекување на непознат објект пронајден покрај оштетениот гасовод
Свет

Необичен објект пронајден во близина на Северен тек

А1он
Данската агенција за енергетика ја покани компанијата Nord Stream 2 AG со седиште во Швајцарија да учествува во операцијата за извлекување на непознат објект пронајден
Свет

Путин за нападот на Северен тек: Бесмислица

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин смета дека верзијата за вмешаност на украински активисти во експлозиите на гасоводите Северен тек и Северен тек 2 е бесмислица. Како
Свет

Москва не верува во теоријата дека проукраинска група го разнела Северен тек

А1он
Еден од најблиските соработници на рускиот претседател Владимир Путин, Николај Патрушев, денеска изјави дека се сомнева оти гасоводот Северен тек бил кренат во воздух од
Свет

Кремљ не верува во „проукраинска трага“ во нападите на „Северен тек“

А1он
Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека е тешко да се поверува во верзијата дека некој проукраински бизнисмен учествувал во терористичките напади на гасоводите „Северен
Свет

Германија: „Северен тек“ можеби е саботиран за да се оцрни Украина

А1он
Германскиот министер за одбрана Борис Писториус денеска предупреди дека не треба да се брза со заклучоците за одговорноста за саботажата на гасоводот Северен тек, сугерирајќи
Свет

„Тајмс“: Западните разузнавачи знаеле за украинската вмешаност во саботажата на гасоводите „Северен тек“

А1он
Британскиот весник „Тајмс“ пишува дека западните разузнавачки агенции знаеле за украинската вмешаност во саботажата на гасоводите „Северен тек“ и „Северен тек 2“. Тие веќе имале