severen tek 2

Свет

Русија: Британската морнарица го разнесе Северен тек

А1он
Русија ја обвини британската морнарица за „терористички напад“ на гасоводот „Северен тек“. Руското Министерство за одбрана соопшти дека британската морнарица минатиот месец го разнела гасоводот
Свет

Со шведската истрага се зголемија сомнежите за саботажа на „Северен тек“

А1он
Се зголемија сомнежите за саботажа на оштетените гасоводи Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море, по истрагата на посоченото место во шведската ексклузивна економска
Свет

Сојузник на Путин: Саботажата на „Северен тек“ е како напад на ЦИА во 1983 година

А1он
Саботажата на гасоводот „Северен тек“ наликува на нападот на американската ЦИА врз нафтената инфраструктура во Никарагва во 1983 година, изјави денеска сојузникот на рускиот претседател
Свет

Москва: Северен тек 1 и 2 може да се поправат, но за тоа ќе бидат потребни време и пари

А1он
„Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ технички можат да се поправат, но за тоа ќе бидат потребни многу време и пари, изјави рускиот вицепремиер
Свет

Гасот престана да истекува од оштетениот гасовод во Балтичкото Море

А1он
Се чини дека гасоводот „Северен тек 2“ во Балтичкото Море престанал да испушта гас, објави данската енергетска агенција „Енергистирелсен“. Агенцијата на Твитер објави дека компанијата
Свет

Трас и Фредериксен: Инцидентите на гасоводот „Северен тек“ се акт на саботажа

А1он
Британската премиерка Лиз Трус и нејзината данска колешка Мете Фредериксен денеска се согласија дека инцидентите на гасоводот „Северен тек“ „претставуваат акт на саботажа“. „Фредериксен ја
Економија

Гаспром: Од гасоводот истече гас колку што и треба на Данска за три месеци

А1он
Портпаролот на гасниот гигант Гаспром, контролиран од Кремљ, синоќа изјави дека истекле 800 милиони кубни метри природен гас откако експлозија погоди два цевководи под Северното
Свет

Песков: Оштетувањата на гасоводите „Северен тек “ можеби биле предизвикани од саботажа

А1он
Димитри Песков, портпаролот на Владимир Путин, денеска изјави дека оштетувањата на гасоводите „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ можеби биле предизвикани од саботажа. Да
Свет

Гас од Северен тек 2 истекува во Балтичко море

А1он
Во гасоводот Северен поток еден забележан е пад на притисокот, само неколку часа откако беше пријавено истекување од паралелниот гасовод Северен поток два во Балтичко
Економија

„Штутгартер Цајтунг“: Компанијата „Северен тек 2“ оди во стечај

А1он
Компанијата „Северен тек 2“, задолжена за истоимениот гасовод меѓу Русија и Германија, наскоро ќе покрене стечајна постапка, изјави лидерот на компанијата Матијас Варниг за германскиот