SAD izbori

Свет

Американски суд отфрли тужба за поништување на резултатите од претседателските избори

А1он
Американски судија ја отфрли тужбата на републикански конгресмен кој инсистира потпретседателот Мајк Пенс да може да ги отфрли резултатите од Изборниот колеџ кога Конгресот ќе
Свет

Си Ен Ен: 140 републиканци би можеле да ја оспорат победата на Бајден во Конгресот на САД

А1он
Група републикански пратеници би можеле да се обидат да ги оспорат резултатите од претседателските избори во САД, кога ќе бидат ставени за одобрување во Конгресот
Свет

Бајден претседателската заклетва ќе ја полага пред Капитол

А1он
Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, и потпретседателката Камала Харис на 20 јануари заклетвата ќе ја полагаат пред зградата на Капитол, соопшти денеска неговиот комитет за
Свет

Путин му честита на Бајден и рече дека е подготвен за „соработка“

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин денеска му ја честита победата на Џо Бајден на претседателските избори во САД, откако Бајден победи на гласањето на Електорскиот колеџ
Свет

Електорите официјално потврдија – Бајден победи, Трамп изгуби на изминатите претседателски избори

А1он
Откако електорите од Калифорнија синоќа ги дадоа нивните 55 гласа за поранешниот потпретседател, Џо Бајден, тогаш тој и официјално беше прогласен за победник на изборите.
Свет

ЈуТјуб отстранува дезинформации за резултатите од изборите во САД

А1он
ЈуТјуб почна да ги отстранува сите содржини во кои се тврди дека „масовните измами или грешки“ довеле до промена на резултатите од претседателските избори одржани
Свет

Врховниот суд на САД ја отфрли тужбата на републиканците за Пенсилванија

А1он
Врховниот суд на САД синоќа ја отфрли последната тужба на републиканците во врска со законитоста на изборниот процес во Пенсилванија, пренесуваат американските медиуми. Судот без