Македонските иселеници од Англија организираат хуманитарна акција за земјава

Од:

Македонската дијаспора од Англија покрена акција за собирање на парични средства за купување на храна за социјално ранливите граѓани и еднородителските семејства во земјава, наречена „Со љубов за Македонија“.

dobivaj vesti na viber

Како што посочуваат од Здружението „Легис“, нашата сограѓанка Розетка Ремак, која повеќе од 25 години живее во Лондон, отвори страна за собирање на средствата, со надеж дека ќе собере три илјади фунти за храна и пакетчиња за своите сограѓани во државава, која на крајот и се оствари. Голем број на луѓе се отповикале на оваа хумана акцијата. Помеѓу нашите сограѓани кои живеат во Англија донирале и други народности од цела Европа кои сакаат да им помогнат на социјално ранливите во земјава.

Собраните средства се донирани на Здружението „Легис“ и Една Може! кои започнаa акција на поделба на овие пакети низ цела држава. Купени се 120 пакети со храна и 165 пакетчиња за децата. Досега се поделени пакети во Тетово и Тетовско, Гостивар, Кичево, Охрид, Куманово, Прилеп а акцијата ќе продолжи во градовите Битола, Кавадарци, Кочани, Гевгелија, Демир Капија, Штип, Делчево и Скопје.

Целта, како што додаваат од „Легис“, е што повеќе градови да бидат опфатени во овој караван на солидарноста, кој започна од Англија и се прошири низ цела Европа.

– Пандемијата предизвикана од коронавирусот, социјално ранливите ги направи уште поранливи и затоа оваа хуманитарна акција е за голем поздрав и поддршка, наведуваат во соопштението.

Би можело да ве интересира

Најнова вест од западните медиуми: Путин бара помош од Северна Кореја

Јорк му ја одзеде титулата почесен граѓанин на принцот Ендрју

Ана Ололовска

Хуманитарна акција „Црвен тепих на хуманоста“ во 18 градови низ државата

Ана Ололовска

Нашинците од дијаспората лани испратиле 361 милион евра

Ана Ололовска

Почина пратеникот кој беше избоден додека држел говор

А1он

Хуманитарна акција за жителите од загрозените подрачја од пожарите