humanitarna akcija

Спорт

Хуманитарниот велеслалом Маврово 2024 годинава за поддршка на лекувањето на младиот Леонид Индов

А1он
Од 1 до 3 март ќе се одржи 22. Хуманитарен велеслалом Маврово 2024, а организаторот годинава одлучи собраните средства да бидат наменети за лекување на
Култура

„Цепај сине“, купи книга и биди хуман: Ѕоф и „Арс Ламина“ во нова хуманитарна акција

А1он
Неодамна од печат во издание на „Арс Ламина“ излезе новата хит-книга на авторот Зоран Спасов-Ѕоф насловена како „Цепај сине“. Како и со сите досегашни изданија,
Македонија

Ацт Македонија со повик за приклучување во хуманитарната акција

А1он
Ацт Македонија организира хуманитарна акција секој вторник пред Спомен куќата на Мајка Тереза со почеток од 18.30 чaсот. Целта на оваа организација е собирање средства,
Македонија

Одржан вториот Ласер ран, донирани средства за лекување на малиот Леонид

А1он
Вкупно 177 ученици од основните училишта „Лазо Ангеловски“ и „Александар Македонски“ учествуваа денеска на вториот Ласер ран во комбинирано трчање и пукање со ласерски пиштоли.
Македонија

Семејството на Кико донираше половина милион денари за респиратор малиот Стефан

А1он
Семејството на Кико, кој неодамна почина, а за кој беа собрани донации и се одржа хуманитарен концерт, донираше парични средства за лекување на малиот Стефан,
Спорт

Во сабота во спортската сала „Кале“ забава и кошарка во хуманитарни цели

А1он
Во сабота од 17.30 часот во малата сала во СРЦ „Кале“ се организира ревијален кошаркарски натпревар со хуманитарен карактер. Акцијата е за собирање средства за
Македонија

Хуманитарна акција „Црвен тепих на хуманоста“ во 18 градови низ државата

А1он
Бадниковите поворки, кои втора година по ред се одржуваат во пандемски услови, и оваа година како и минатата се заменети со хуманитарна акција, со симболичен
Македонија

Хуманитарна акција за жителите од загрозените подрачја од пожарите

А1он
Невладината организација Банка за храна започнува со хуманитарна акција за помош на волонтерите и дежурните екипи што се вклучени во секојдневните акции за смирување на
Македонија

Хуманитарна трка на скопскиот кеј за помош на онколошкото одделение на Детската клиника

А1он
Хуманитарна трка за собирање донации за Онколошкото одделение на Клиниката за детски болести ќе се одржи денеска на кејот на Вардар во Скопје. Хуманитарната трка
Македонија

Парализиран и болен од коронавирус, скопјанецот Боро бара итна помош од хуманите луѓе

А1он
Скопјанецот Боро Стаиќ кој седум години е парализиран, сега е заболен и со коронавирус. Тој и неговото семејство бараат помош од хуманите граѓани за собирање