pomos

Економија

Ревизија на ТИРЗ: Странските компании добиваат државна помош со директни преговори и без транспаретни критериуми

Орце Костов
Државниот завод за ревизија изврши ревизија на работењето на технолошко индустриските развојни зони и пронајде низа пропусти и недоследности со кои се зголемува ризикот од
Економија

Пакет од 1,5 милијарда евра за Украина од Европска инвестициска банка

А1он
Европската инвестициска банка (ЕИБ) во соработка со Европската Комисија ги испратија првите транши помош за Украина од вкупниот износ од 1,59 милијарди евра, јави дописничката
Свет

Норвешка со 205 милиони евра ќе и помогне на Украина да обезбеди гас за зимата

А1он
Норвешка со две милијарди круни (околу 205 милиони евра) ќе и помогне на Украина да обезбеди гас за претстојната зима, најави денеска норвешкиот премиер Јонас
Свет

Шмихал: Украина очекува до 16 милијарди долари дополнителна помош

А1он
Украина очекува до 16 милијарди долари дополнителна помош годинава од своите меѓународни партнери, истакна украинскиот премиер Денис Шмихал, јавија британски медиуми. Тој додаде дека земјата
Македонија

Парализиран и болен од коронавирус, скопјанецот Боро бара итна помош од хуманите луѓе

А1он
Скопјанецот Боро Стаиќ кој седум години е парализиран, сега е заболен и со коронавирус. Тој и неговото семејство бараат помош од хуманите граѓани за собирање
Економија

И во јануари ќе се исплаќа помошта од 6.000 денари на лицата со блокирани сметки

Маја Илиевска-Пачемска
Лицата со блокирани сметки распределени во банки кои не им понудија можност за отворање наменски сметки за исплата на 6000 денари од државата, помошта ќе
Македонија

САД досега ѝ дале на Македонија 1.5 милиони долари како помош за справувањето со пандемијата

А1он
Македонија добила 1,5 милиони од САД за борба против коронавирусот, од вкупни 10 милиони долари кои американската администрација ги издвоила за регионов. Помошта за земјава
Култура

САД издвои помош за реставрација на споменици на културата во Албанија

А1он
Со американски пари ќе се санираат оштетувањата на неколку објекти со културно – историска вредност, погодени од земјотресот што ја погоди Албанија на 26 ноември
Свет

САД ветија помош од 100 милиони долари за земјите зафатени од коронавирус

А1он
САД се подготвени да доделат 100 милиони долари помош на Кина и другите земји зафатени од коронавирусот, соопшти денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео. Оваа