Важноста на истечените пасоши на Македонците во странство ќе биде продолжена до крајот на годината

Од:

За да им се излезе во пресрет на нашите државјани во странство чии пасоши се истечени или нивната важност истекува годинава, ќе бидат извршени законски измени со што важноста на овие патни документи ќе биде продолжена да крајот на годината, најави денеска министерот за надворешни работи Бујар Османи.

dobivaj vesti na viber

Тој нагласи дека наши дипломати со мобилни тимови ги сликаат нашинците во странство за да им издадат нови пасоши, со што досега се издадени над 7 000 патни документи, но дека има проблем со македонските држајавни со истечени пасоши што се во Кина.

– Ако мобилните тимови отидат во Кина да ги сликаат 12-те наши државјани, ќе треба да бидат 30 дена во карантин. Затоа најдовме друго решение, Министервото за внатрешни работи да го продложи рокот на важноста на пасошите до крајот на годината, со измена на Законот, за да може граѓаните да ги искористат сегашните пасоши со изминат рок, изјави Османи.

Тој истакна дека сака да ги демантира гласините оти има проблеми со замената и издавањето на пасошите на нашите државјани во странство и оти тоа е масовна појава.

– Наједноставен начин е со една законска измена да го продолжиме траењето на нивните пасоши до крајот на годината, изјави Османи, додавајќи дека сепак светот е во кризна ситуација со пандемијата со Ковид-19 и мораме да се адаптираме на кризните услови.

Би можело да ве интересира

За два месеци во Амбасадата во Виена издадени 200 пасоши

Ана Ололовска

Нашинците од дијаспората лани испратиле 361 милион евра

Ана Ололовска

Патни исправи со скратена постапка и за дијаспората во Чикаго

Ана Ололовска

МНР: Се врачуваат првите 100 мобилно издадени пасоши преку Амбасадата во Лондон

Ана Ололовска

Над илјада граѓани на С. Македонија ја искористија можноста за мобилно издавање пасоши во конзулатот во Бон

Ана Ололовска

Владата ги усвои предлог-законите за патни исправи, за лични карти и матичен број

Ана Ололовска