ВИДЕО: Дијаспората од Швајцарија предничи во самопопишувањето

Од:

Иселениците во Швајцарија засега со најголем одзив на пописот, по нив следуваат тие од Германија и Италија. Останатите држави остануваат далеку зад овие три.

Јасмина Ѓоргиева од Државниот завод за статистика вели дека во последното деноноќие се попишале повеќе од 20 илјади граѓани.

dobivaj vesti na viber

„Претпоставуваме дека ова нагло зголемување на бројката на самопопишани е поради викендот, кога луѓето имале повеќе слободно време“, вели Ѓоргиева.

Таа информира дека викендов завршил и последниот дополнителен конкурс за попишувачи и дека сега конечно има доволно пријавени дури и за оние региони каде претходно имаше недостаток.

Ѓоргиева е оптимист дека граѓаните нема да одговорат на повиците за бојкот и неотоврање врата на попишувачите.

„Од нашето искуство, во текот на самиот попис, граѓаните ќе одговорат на прашањата“, вели Ѓоргиева.

По однос на одговорноста за можното зголемување на бројот на заразени од Ковид-19 во текот на пописот, таа вели дека тој е задолжителен.

„Пописот претставува задолжителна активност на ДЗС. Спроведувањето или неспроведувањето на терен не е нешто за што може да одлучи ДЗС“, вели Ѓорѓиева.

Би можело да ве интересира

Васил Стерјовски: Македонците во Албанија се уценети од Софија да се попишат како Бугари

Орце Костов

Симовски: Направивме попис, но последниве четири години немаме вработено ниту еден човек, а напуштија повеќе од 100

Маја Илиевска-Пачемска

Нашинците од дијаспората лани испратиле 361 милион евра

Ана Ололовска

Пописот завршува, во 20 часот ќе биде затворена апликацијата за попишување во земјата и апликацијата за самопопишување на дијаспората

А1он

Попишани се 1.768.710 граѓани, оние кои не оствариле контакт со попишувачите да се јават во пунктовите за попишување во општините

А1он

Влада: Пописот трае до 30 септември и никој нема да биде пропуштен или изоставен од овој процес

А1он