Османи: Немам информација дека некој од дијаспората го бојкотира пописот

Од:

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, вели дека нема информација за потенцијален бојкот на пописот од македонската дијаспора.

dobivaj vesti na viber

„Во оваа фаза е најважно сите да работиме, секој преку своето влијание да стигне информацијата до нашите граѓани“, вели Османи.

Тој сепак не ја исклучува можноста за бојкот од некои иселеници.

„Веројатно постојат повеќе причини за степенот на заинтересираност на нашата популација, не би оценил дали е тој слаб или голем“, вели Османи.

Според податоците, засега Канада и Австралија имаат послаб одзив на попишување.

„Не можам да прејудицирам дали има некои други причини кои може да бидат основа за таквиот одзив“, вели Османи.

Тој порачува дека сега целата енергија треба да биде во функција да стигне информацијата до граѓаните дека има попис.

Би можело да ве интересира

МНР апелира на зрело однесување по најавите за отворање ново граѓанско здружение во Охрид

Ана Ололовска

Бугарското МНР го осуди сквернавењето на бугарската химна на фудбалскиот натпревар: Ваквите настани засекогаш да станат минато

Ана Ололовска

Нема реакции од Османи кога Македонија се прогласува за бугарска, бурни осуди кога се навредува Бугарија

Кристијан Ландов

Османи: Лага е веста дека ќе бидам сменет од функцијата министер, последниот збор го има Али Ахмети

Орце Костов

Османи – Ескобар: Стратешкиот дијалог меѓу С. Македонија и САД дава првични резултати

Ана Ололовска

Османи: Левица е партија во функција на руската пропаганда, референдум ниту може, ниту смее да има

Маја Илиевска-Пачемска