iselenici

Македонија

Повиците за бојкот на пописот допираат до Австралија и Канада, но не и до Швајцарија

Искра Манојлоска
Едноставни прашања за кои се потребни десетина минути да бидат одговорени. Вака граѓаните во дијаспората го доживуваат пописот, додека дел од граѓаните во Македонија се
Македонија

Над 40.000 иселеници досега се евидентирале во апликацијата за попис

А1он
Преку апликацијата за самопопишување заклучно со 08.50 часот денеска се евидентирале вкупно 40397 лица кои се во странство, соопшти Државниот завод за статистика. Евидентирањето на
Економија

Нови смерници на интеграција за идните доселеници во Германија

А1он
Недостигот од стручна работна сила се смета за еден од најголемите деловни ризици во Германија. Од таа причина, владата планира да го унапреди процесот на
Економија

Иселените од источниот регион бараат редовна просечна плата од 500 евра за да се вратат

А1он
Ниските и нередовни плати, високата невработеност и партизацијата и отуѓеноста на институциите од граѓаните се главните причини поради кои околу 20 отсто од населението во
Македонија

ВИДЕО: Прославата на македонските иселеници во Германија се претвори во групна тепачка

А1он
Физичка пресметка помеѓу македонски иселеници во Германија за време на божиќната прослава. Македоннци кои се на привремена работа во странство се скарале поради политика, а
Македонија

Отворено писмо од една иселеничка: Бродот на пиратите и преродбата

А1он
Овој напис го посветувам до министрите (и сегашните и идните – кои и да бидат) во Министерството за здравство, локална самоуправа, внатрешни работи, труд и