sofija

Македонија

Бугарско МНР: Новиот Закон за здруженија е дискриминирачки и го попречува Договорот за добрососедство

Орце Костов
Бугарија е загрижена поради измените и дополнувањата на Законот за здруженија и фондации и Законот за политички партии изгласани на 2 ноември во македонското Собрание.
Регион

Трагедија во Софија: Гром усмрти три лица, едно лице се бори за живот

А1он
Три лица се усмртени, а четврто се бори за живот по удар на гром вчера попладне во центарот на Софија. Како што неофицијално јавува бугарската
Регион

Дојава за бомба го затвори аеродромот во Софија

А1он
Дојавата за бомба ги затвори двата терминали на аеродромот во Софија, пренесуваат бугарските медиуми, но не е прецизирано за кој од двата терминали станува збор.
Регион

Анонимна дојава за бомба го затвори аеродромот во Софија

А1он
Поради анонимна закана за поставена бомба, од утрово се затворени двата терминала на аеродромот во Софија, јавија бугарските медиуми. Аеродромот бил алармиран околу девет часот
Македонија

(ВИДЕО)„Признавањето на македонски народ е спротивно на бугарскиот интерес“ – Жестока дебата на пратениците во Софија за францускиот предлог

Орце Костов
Пратеникот од партијата „Преродба“, Ангел Георгиев жестоко го нападна францускиот предлог за кревање на ветото кој е во собраниска процедура во Парламентот во Софија затоа
Македонија

(ВИДЕО) „Место едно вето, ние ќе имаме 35 вета“ – Пратениците од партија на Петков задоволни што ЕУ застана на страната на Бугарија

Орце Костов
Народното собрание свика кворум и расправа во моментов за предлогот. Средбата ја отвори привремениот претседавач Мирослав Иванов. Тој предложи дневен ред во кој прва точка
Македонија

Бојко Борисов достави до Собранието предлог за кревање на ветото за Македонија

Орце Костов
Пратеничките групи на ГЕРБ и ДПС до канцеларијата на Народното собрание доставија два проекта за решавање на спорните прашања меѓу Софија и Скопје, јави известувачот
Регион

Бугарите ја изнервираа Наоми Кембел, по инцидент во Софија ги обвини: „Расисти“

А1он
Поранешната најплатена манекенка во светот, Наоми Кембел, доживеала непријатно искуство на аеродромот во Софија. Вработена на аеродромот ја замолила познатата манекенка да се тргне на
Регион

Градоначалничката на Софија нареди да се прекине церемонијата во спомен на генерал Луков

А1он
Во Софија вечерва почна церемонија во спомен на генерал Христо Луков, позната како Луковмарш, организиран од Бугарскиот национален сојуз, јави дописникот на МИА од Софија.
Македонија

Софија воведува толкувачи за знаковен јазик во градските служби

А1он
Советодавно тело, во кое ќе учествуваат претставници на здруженијата на глувите, ќе работи на воведувањето бугарски знаковен јазик во административната служба за опслужување на глувите