ambasadorka

Македонија

Македонската амбасадорка итно повикана во бугарското МНР: „Лажни се изјавите на македонските политичари“

Орце Костов
Вршителката на должноста македонски амбасадор во Софија, Агнеса Руси Поповска беше повикана на состанок во Министерството за надворешни работи во врска со неодамнешните јавни коментари
Македонија

Македонската амбасадорка во Софија повикана на разговор во бугарското МНР поради случајот со Кадриески

А1он
Македонската амбасадорка во Софија Агнеза Руси – Попоска денеска е повикана во бугарското Министерство за надворешни работи на средба со генералната директорка за европски прашања
Македонија

Софија ќе и врачи протестна нота на амбасадорката Руси , Османи го уверил Милков дека ќе се расчисти случајот

Орце Костов
Амбасадоката на Република Северна Македонија во Бугарија, Агнеса Руси Поповска ќе биде повикана во Министерството за надворешни работи во Софија каде што ќе и биде
Македонија

Француската амбасадорка во Софија: Последниот предлог е идентичен со документот што го усвои бугарскиот парламент

Орце Костов
Вчерашниот предлог на Франција до Бугарија и Република Северна Македонија за решавање на спорот е идентичен со првичниот што беше изгласан во бугарскиот парламент. Ова
Македонија

Талат Џафери се сретна со новата српска амбасадорка Невена Јовановиќ

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери денеска имаше средба со новоименуваната амбасадорка на Република Србија во нашата земја, Невена Јовановиќ. Како што
Македонија

Новата амбасадорка во Атина Бошковска ѝ ги предаде акредитивните писма на грчката претседателка

А1он
Во позитивна и пријатна клима, во претседателската палата во Атина, новоименуваната амбасадорка на земјава во Грција, Лидија Бошковска денеска ѝ ги предаде акредитивните писма на
Македонија

Невена Јовановиќ e нова амбасадорка на Србија во Македонија

А1он
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска издаде указ за назначување на Невена Јовановиќ на позицијата вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Србија во Република Северна
Македонија

Димитров се сретна со новата германска амбасадорка Анке Гизеле Холштајн

А1он
Министерот за надворешни работи Никола Димитров одржа средба со новата вонредна и ополномоштена амбасадорка на Сојузна Република Германија во Република Северна Македонија, Н.Е.  Анке Гизеле