bugarija mnr

Македонија

Македонската амбасадорка итно повикана во бугарското МНР: „Лажни се изјавите на македонските политичари“

Орце Костов
Вршителката на должноста македонски амбасадор во Софија, Агнеса Руси Поповска беше повикана на состанок во Министерството за надворешни работи во врска со неодамнешните јавни коментари
Македонија

Бугарско МНР: Бугарија нема нови услови за Република Северна Македонија

А1он
Бугарија нема нови услови за Република Северна Македонија, стои во ставот на Министерството за надворешни работи на Бугарија во однос на прашања на медиуми за,
Регион

Бугарското МНР ја повика руската амбасадорка во Софија да понуди објаснување за случајот Грозев

А1он
Амбасадорката на Русија во Бугарија, Елеонора Митрофанова, ќе биде повикана на разговор во Министерството за надворешни работи поради потерницата на Москва за бугарскиот истражувачки новинар