(ВИДЕО) Францускиот амбасадор во Софија: Целта е да се напишат учебници со заедничка историја

Од:

Францускиот предлог е плод на колективен труд на сите земји-членки на ЕУ и Македонија треба да ги направи уствавните имени, а колку повеќе земјата го забавува овој процес, толку повеќе го забавува и членството во ЕУ, рече воинтервју за БГНЕС, амбасадорот на Франција во Софија, Жоел Мејер.

Тој вели дека секоја земја од Западен Балкан се оценува индвидуално и не може колективно да влезат во ЕУ.

– Така што Македонија не е исклучок и таа треба да ги спроведе реформите. Францускиот предлог дозволи да се создаде перспектива за Северна Македонија затоа што во интерес на сите соседи на земјата е да имаат сосед кој одговара на европските стандарди. Во оваа смисла Македонија треба да го промени Уставот и ако Скопје го прифати ова тогаш може да сметаме дека Скопје гледа поголема причина да се присоедини кон ЕУ. Сметам дека сега треба да се засили дијалогот и да се промени што побргу Уставот. Ако не го направи тоа, правилата на играта се јасни – рече амбасадорот Мејер.

Тој потсети на Договорот за пријателство и добрососедство кој беше потпишан помеѓу Македонија и Бугарија.

– Тој договор вклучува и гарантирање на правата на Бугарите во Македонија. Мислам дека тој функционира и од него произлегоа решенија за засилување на економските и културните врски. Тука мислам и за заедничката историска комисија која цели да се постигне консензус во заедничката историја на двете страни и да се реализира идејата според која во даден момент ќе се напишат учебници кои ќе споделат иста визија за заедничката историја – додаде амбасадорот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Лансиран е сателитот кој заеднички го развија Кина и Франција

Саркози: Макрон ја турка земјата во хаос

Во пожар во штала во Франција изгореа 70 тркачки коњи

A1on

Левичарските партии во Франција заедно излегуваат на избори против Макрон и Ле Пен

Макрон го распушти собранието и распиша избори за 30 јуни

A1on

Тежок пораз на Макрон на европските избори, Ле Пен ја запечати победата

A1on