Бугарски парламент: Изјавите за бугарското минато во Македонија се намерно влевање омраза против Бугарите

Од:

Бугарскиот парламент категорично го осуди насилството врз македонските Бугари во Република Македонија, како и омаловажувањето на проблемот со правата и безбедноста граѓаните со бугарска самосвест.

Софија го осуди говорот на омраза и инсистира на спроведување на Договорот за пријателство, кој според Бугарија властите во Скопје не го почитуваат. Ова се наведува во извештајот на Народното собрание, усвоен со огромно мнозинство.

Документот беше усвоен само еден ден откако делегација на македонските Бугари беше пречекана во Европската комисија од страна на европскиот комесар за проширување Оливер Вархеи, јави БГНЕС.

Една од причините за усвојување на извештајот е бруталното претепување на македонскиот Бугарин Христијан Пендиков, секретар на Бугарскиот клуб во Охрид „Цар Борис Трети“. Пендиков е примен на лекување во тешка состојба на Медицинската академија, моментално се опоравува.

Декларацијата се состои од 9 точки:

1. Народното собрание категорично ги осудува манифестациите и повиците за насилство врз Бугарите во Северна Македонија, нивните организации и клубови, а особено тешкото злосторство врз Бугаринот Христијан Пендиков и цврсто инсистира на преземање систематски мерки од сите институции за откривање и изведете ги сторителите пред лицето на правдата;

2. Го осудува говорот на омраза во Северна Македонија против локалните Бугари и Бугарија, како и неговите манифестации во политичката, јавната и медиумската средина. Ги повикува властите и институциите во Северна Македонија да преземат сеопфатни, итни и ефективни мерки за борба против говорот на омраза и злосторствата од омраза во сите облици и манифестации против бугарските граѓани и граѓани е бугарска самосвест. Изразува целосна подготвеност да обезбеди каква било помош за постигнување на оваа цел, вклучително и заеднички со меѓународните партнери и институции;

3. Го отфрла континуираното негирање, омаловажување и отклонување на одговорноста за постоењето на проблем со правата и безбедноста на Бугарите во Северна Македонија;

4. Приговор на трајно неспроведување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Бугарија и Република Северна Македонија од 2017 година и билатералните протоколи од состаноците на Мешовитата меѓувладина комисија од чл. 12 од 2019 и 2022 година;

5. Изразува загриженост и загриженост дека ескалацијата на антибугарската кампања во Северна Македонија може да го загрози процесот на вклучување на Бугарите во Уставот на земјата, како и развојот на демократските процеси и институции во Северна Македонија и нејзиниот пат кон членство во Европската Унија , кој им служи на интерес на трети лица;

6. Тој се противи на измените во Законот за здруженија и фондации од 2022 година, кои го дискриминираат и намерно го ограничуваат правото на здружување на Бугарите во Северна Македонија. Овие промени може да ја попречат и предодредат активноста на Заедничката мултидисциплинарна комисија според чл. 8 од Договорот од 2017 година за одредени периоди и лица;

7. Ги отфрла лажните и манипулативни изјави за бугарското минато во јавниот и политичкиот простор на Република Северна Македонија и ги прифаќа како намерно влевање омраза против Бугарија и Бугарите;

8. Нагласува дека заштитата на правата на бугарските граѓани и граѓани со бугарска самосвест во Северна Македонија, исто така, мора да се гарантира преку целосна употреба на инструментите утврдени во преговарачката рамка одобрена од Европската унија и со одлука на Четириесет и седмото Национално собрание од 25 јуни 2022 година;

9. Ги повикува граѓаните, организациите и институциите во Северна Македонија, кои се вистински посветени на демократските вредности и европскиот пат на земјата, да заземат јасен став и да инсистираат на потребната промена.

Би можело да ве интересира

Македонците од Албанија за пописот: Од кога сме родени знаеме што сме, Бугари ниту имало ниту ќе има

А1он

„Фашисти, евтини бугарски проститутки“: Навредите кон македонските Бугари влегоа во извештајот на Европската комисија

Орце Костов

Во пресрет на пописот во Албанија: Јотова ќе се сретне со Бугари во Голо Брдо кое е населено само од Македонци

Орце Костов

Илхан Ќучук: Нема да има подобра понуда за Македонија, нема желба во ЕУ да се промени нешто

Орце Костов

(ВИДЕО) Ковачевски доби силен аплауз од 70 пратеници: Улиците во Скопје се мирни, граѓаните очекуваат европска одлука

Орце Костов

Власта се уште нема 80 пратеници: Дискусија, па гласање кога ќе се создадат услови

Орце Костов