sofija

Македонија

(ВИДЕО) Францускиот амбасадор во Софија: Целта е да се напишат учебници со заедничка историја

Орце Костов
Францускиот предлог е плод на колективен труд на сите земји-членки на ЕУ и Македонија треба да ги направи уствавните имени, а колку повеќе земјата го
Македонија

Европска комисија без коментар како ќе влијае врз Македонија исходот од изборите во Бугарија

Орце Костов
Европската комисија очекува Северна Македонија да го промени својот устав, обврска преземена од Скопје, за да може да ја закаже втората меѓувладина конференција, на која
Македонија

Бугарски парламент: Изјавите за бугарското минато во Македонија се намерно влевање омраза против Бугарите

Орце Костов
Бугарскиот парламент категорично го осуди насилството врз македонските Бугари во Република Македонија, како и омаловажувањето на проблемот со правата и безбедноста граѓаните со бугарска самосвест.
Регион

(ВИДЕО) Протест во Софија за заштита на правата на Бугарите во Македонија

А1он
Пред претставништвото на Европската комисија во Софија се одржува протест за одбрана на правата на Бугарите во Македонија каде се најбројни симпатизери и претставници на
Македонија

Софија ќе и врачи протестна нота на амбасадорката Руси , Османи го уверил Милков дека ќе се расчисти случајот

Орце Костов
Амбасадоката на Република Северна Македонија во Бугарија, Агнеса Руси Поповска ќе биде повикана во Министерството за надворешни работи во Софија каде што ќе и биде
Македонија

МНР побара Софија да се огради од недоличните изјави на Џамбаски и на Костадинов

Орце Костов
Министерството за надворешни работи го прекина молкот по провокациите кои ги направија бугарските пратеници на вчерашното чествување на македонската револуционерка Мара Бунева на Кејот во
Македонија

МНР: Имаме првични информации за починатиот Македонец, стапивме во контакт со семејството

А1он
Известуваме дека Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија, веднаш штом доби информација за починат наш државјанин, С. С. во Република Бугарија, преку Амбасадата
Македонија

Млад Македонец пронајден мртов во Бугарија: Пријателите се сомневаат на убиство, бугарската полиција не нашла траги на насилство

Кристијан Ландов
Македонецот Стојан Спасов, пред два дена е пронајден мртов во Бугарија, потврдуваат за „А1он“ од бугарското министерство за внатрешни работи. Според првичните информации на бугарските
Регион

Во Софија ќе бидат доделени „Балканските туристички награди за 2022 година“

А1он
Во Софија вечер ќе бидат доделени „Балканските туристички награди за 2022 година“. Осмото издание на годишните награди „Balkan Awards of Tourism Industry 2022“ ќе ги