Ковачевски мислел на политичари, а не на политиката на Бугарија кога премиерот ја спореди со Русија

Од:

Побрза интеграција на Македонија во ЕУ може да се случи кога земјата ќе ги исполни сите обврски, вклучително и промената на Уставот и ќе ги почитува човековите права, изјави во Брисел вршителот на должноста министер за надворешни работи Иван Кондов по состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ, на кој учествуваа и нивни колеги од земјите од Западен Балкан.

На средбата дел од европските министри за надворешни работи инсистирале на забрзување на процесот на пристапување на земјите од Западен Балкан во ЕУ.

Според шефот на бугарската дипломатија, за да се случи тоа, Скопје мора прво да ги исполни преземените обврски. Кондов разговараше со неговиот македонски колега Бујар Османи и двајцата разговараа за изјавата на премиерот Димитар Ковачевски, кој го спореди софискиот разговор за Скопје со рускиот за Украина.

„Разговаравме многу кратко. Разговаравме за прашањата што не интересираат. Тој се обиде да објасни дека де факто говорот на премиерот е поврзан со конкретни политичари, а не, во принцип, со политиката на Бугарија, но јас го прашав зошто во оваа ситуација се споменува Бугарија, а не конкретниот политичар на кој цел. “, изјави Иван Кондов.

Би можело да ве интересира

Ковачевски официјално се повлекува од функцијата претседател на СДСМ

Горан Наумовски

МНР: Сиљановска Давкова да внимава на политичкиот дијалог со Грција

Орце Костов

Ковачевски го призна поразот: Денешниот резултат е разочарувачки, на СДСМ му е зададен тежок удар

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Ковачевски: Oва е последниот повик за Европа, ние не се откажуваме!

Горан Наумовски

Ковачевски за Ден на македонскиот јазик: Македонскиот јазик денес е на исто рамниште со официјалните јазици во ЕУ, тој е темел на нашиот идентитет

(ВИДЕО) Ковачевски: СДСМ мора да биде силна во Собранието, преголема моќ кај ДПМНЕ ќе значи и крај на нашите ЕУ перспективи

А1он