Османи: Не сите во Софија се среќни што ќе го смениме Уставот, ќе се одземат аргументите дека ги дискриминираме Бугарите

Од:

Министрите на Чешка, Австрија и Словачка упатиле пораки до нивниот колега Бујар Османи дека без менување на Уставот не можеме да ги продолжиме преговорите со ЕУ, а неговиот став е дека тие денес дојдоа да ни укажат дека процесот е кредибилен и дека имаме гаранција дека со жртвите кои ги правиме ќе се исплатат со членство во ЕУ.

– Јас мислам дека во овој процес треба да влеземе без предрасуди во однос на исходот објаснувајќи им на граѓаните за што се работи. Нивната посета, тие се гости со мандат на ЕУ и нивната цел е да се покаже дека ЕУ стои зад договорот, односно преговарачката рамка и дека никој во идинина не може да ја менува рамката. Ако е тоа така, зошто е одложувањето.

Имаме две опции: или ги прекинуваме преговорите и велиме јасно не сме за ЕУ или завршување на уставните измени што побрзо. Ова е најјасно и треба да им оставиме да се видат со опозициските политички партии, да влезат амандманите во Собрание, граѓаните да ги прочитаат сами и после да одиме на гласање. Се гласа пред камери и секој ќе ја преземе одговорноста. Нема трета опција.

Османи го коментираше и притисокот од БУгарија за што побрзо да се направат уставните измени.

– Тоа е непотребен притисок. Уставните измени се во наш интерес и сум убеден дека не сите во БУгарија се среќни за менувањето на Уставот. СО промените им ги земаме сите аргументи дека државата има некаков дискриминаторски однос кон било која заедница, второ е манифестација на нашиот наратив во однос на бугарскиот народ и бугарската држава – додаде Османи.

Би можело да ве интересира

Европскиот фронт ќе ги обжали одлуките на ДИК за прегласување во ИЕ5 и ИЕ6 и ќе поднесе пријави за членовите

Османи им се пожалил на странските амбасадори за „произволни одлуки на ДИК со кои се краде изборната волја“

Коалицијата „Менуваме“ бара лицата со попреченост да бидат дефинирани во Уставот

А1он

Османи: Слоганите на ВМРО-ДПМНЕ се обид да се омаловажи достоинството на секој Албанец

Орце Костов

Османи: Европскиот фронт ја победи коалицијата Вреди со над 40.000 гласа, волјата на граѓаните е јасна и треба да се почитува

Адеми: Волјата на гласачите е запишана, таа ќе биде дел од идните политики на државата