kiril i metodij

Македонија

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

А1он
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, упати честитка по повод одбележувањето на 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј. „Дозволете ми
Македонија

Талат Џафери го честиташе Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери упати честитки по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј.
Македонија

Скулптура на светите браќа Кирил и Методиј за папата Франциск

А1он
Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери денеска на папата Франциск му подари скулптура на светите браќа Кирил и Методиј, дело на познатиот
Македонија

Молебен на гробот на Свети Кирил во базиликата „Сан Клементе“ Рим

А1он
Во базиликата „Сан Клементе“ во Рим денеска одржа молебен на гробот на Св.Кирил. Пред почетокот на богослужбата, што ја водеше архиепископот охридски и македонски г.г.
Македонија

(ВИДЕО) Нолчева: Остануваме посветени на грижа и унапредување на македонскиот јазик

А1он
„Во името на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Ви го честитам 24 Мај, Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј. Денес е ден на словенската
Македонија

Заев: Мисијата на Св. Кирил и Методиј за описменување меѓу првите примери на поврзување различни култури

А1он
Премиерот Зоран Заев упати честитка по повод 24 Мај – Ден на светите браќа Кирил и Методиј. – Почитувани граѓани на Република Северна Македонија, честит
Македонија

Џафери: Имаме голема почит кон различните култури и религии, да продолжиме заедно на овој пат

А1он
Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка по повод 24 Мај – Денот на словенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. Денешниот ден, се наведува
Македонија

Кирацовски: Просветната и благородна дејност на Кирил и Методиј нека биде наш патоказ

А1он
Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, по повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј и ден на словенската писменост и
Македонија

Државна и црковна делегација во Светата столица во Рим во чест на св. Кирил

А1он
Државна и црковна делегација денеска продолжуваат со повеќедецениската традиција во главниот италијански град каде во Светата столица се одржуваат повеќе манифестации во чест на свети