Џафери: Имаме голема почит кон различните култури и религии, да продолжиме заедно на овој пат

Од:

Претседателот на Собранието, Талат Џафери упати честитка по повод 24 Мај – Денот на словенските просветители светите браќа Кирил и Методиј.

Денешниот ден, се наведува во честитката, се празнува за да се искаже почит кон делото на словенските просветители кои историјата ги запиша како основоположници на словенската книжевност и писменост.

– Нивната работа е капитално дело во развојот на словенската култура и описменувањето, тие го дале дарот на зборот и писмото и тоа ги прави повеќе од достојни за прослава на нивното име и дело. Нивниот придонес е и придонес во светската култура. Како претседател на Собранието, горд сум што во Законодавниот дом имаме голема почит кон различните култури и религии, уверени дека тие се само дополнителна вредност во ова општество. Да продолжиме заедно на овој пат, негувајќи го ова богатството. Дозволете уште еднаш да Ви го честитам празникот – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј и да посакам и патот на нашата земја да биде светол како што е и нивното дело, стои во честитката.

Би можело да ве интересира

Кирил и Методиј се Бугари, а кирилицата бугарска, изгласа Парламентот во Софија

А1он

Делегации на Македонија и Бугарија во Рим положиле цвеќе на гробот на Св. Кирил.

А1он

Честитка од претседателот Пендаровски по повод 24 Мај, Денот на словенските просветители Св. Кирил и Методиј

А1он

Талат Џафери го честиташе Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј

А1он

Скулптура на светите браќа Кирил и Методиј за папата Франциск

Ана Ололовска

Молебен на гробот на Свети Кирил во базиликата „Сан Клементе“ Рим

Ана Ололовска