Пендаровски и Радев заеднички ги чествуваа Св. Кирил и Методиј во Рим

Од:

Претседателите на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски и на Република Бугарија, Румен Радев денеска во базиликата „Санта Марија Маџоре“ во Рим заеднички ги чествуваа Св. Кирил и Методиј.

Двајцата шефови на држави положија свежо цвеќе пред спомен-плочите во базиликата „Санта Марија Маџоре“ и заеднички му оддадоа почит на делото на сесловенските просветители, Светите браќа Кирил и Методиј.

Двајцата претседатели по завршувањето на церемонијата изјавија дека заедничкото чествување на Св. Кирил и Методиј во Рим придонесува за јакнење на добрососедските односи и меѓусебната доверба на двете држави и двата народа.

„Сакаме да покажеме дека и на Балканот има луѓе, има политичари кои можат да зборуваат со европски јазик кога зборуваат за нашите актуелни проблеми и предизвици, и се разбира, за нашата иднина. Во колегата Радев овие два дена најдов еден соговорник со кој можеме да разговараме на ист јазик, не зборувам тука за македонскиот и за бугарскиот јазик, зборувам за европскиот јазик, кој единствено може да донесе подобра, посреќна иднина за нашите две држави и за нашите два народи“, изјави претседателот Пендаровски, кој рече дека напредок е возможен само ако во дијалогот двете држави влегуваат еднакви.

Денеска претпладне, претседателот Пендаровски имаше аудиенција кај Поглаварот на Римокатоличката црква, Неговата светост Папата Франциск и оствари средба со државниот секретар на Светата Столица, кардиналот Пјетро Паролин.

Претседателот Пендаровски престојува во посета на Италијанската Република и Светата Столица по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, а во Рим отпатува со државниот авион на Република Бугарија, заедно со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев.

Би можело да ве интересира

Доделени 20 стипендии „Борис Трајковски“ за академската 2021/2022 година

Ана Ололовска

Пендаровски – Ескобар: Двете држави во континуитет негуваат продуктивен политички дијалог

Ана Ололовска

Ескобар во Скопје на средби со Пендаровски, Заев и Османи

Ана Ололовска

Пендаровски: Да ја држиме политиката што подалеку од армиските редови

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски: ДЛУМ останува да биде едно од најзначајните јадра на културните политики

Ана Ололовска

Пендаровски: Ако една генерација ја изгуби вербата во правдата, таа ја изгубила довербата во државата

А1он