Македонска црковно-државна делегација се поклони на гробот на свети Кирил

Од:

Македонска црковно-државна делегација утрово имаше поклонение на гробот на свети Кирил во Рим, соопшти Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи.

Делегацијата, во која учествуваа директорот на Комисијата за односи со верските заедници Даријан Сотировски, македонската амбасадорка при Светата Столица Марија Ефремова, генералниот конзул во Венеција Стојан Витанов и вршителот на должност во македонската амбасада во Италија Магдалена Димова, присуствуваше на молебенот на гробот на св. Кирил во базиликата „Св. Климент“.

Чиноначалствуваше митрополитот Европски г. Пимен во сослужение на епископот Стобиски г. Јаков и свештеници на Европската епархија на Македонската православна црква- Охридска архиепископија.

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи на сите македонски граѓани им го честита големиот празник, 24 Мај, со кој, како што се наведува, се слави епохалното рамноапостолно дело на словенските браќа.

Би можело да ве интересира

Римјани го избраа левичарот Роберто Галтиери за нов градоначалник

А1он

ВИДЕО: Во Рим уапсени лидерите на екстремната десница по антиваксерските немири

Катерина Павлова-Николовска

Пендаровски и Радев заеднички ги чествуваа Св. Кирил и Методиј во Рим

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Пендаровски и Радев: Заедничкото патување и оддавање почит на Светите Кирил и Методиј можност за обнова на дијалогот и довербата

Ана Ололовска

Пендаровски и Радев на заедничко чествување на Светите браќа Кирил и Методиј

Ана Ололовска

Џамбаски нервозен кај Русите на Твитер: Македонците ги создаде Москва, а Кирил и Методиј се Бугари

Жарко Настоски